Nincs akadálya a kubai–amerikai viszony normalizálódásának

Több mint fél évszázad után visszatér a kubai rum az Egyesült Államokba.

SG
2015. 05. 21. 8:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Barack Obama és Raúl Castro történelmi kézfogása után egyre közelebb kerül a Kubát sújtó amerikai gazdasági és pénzügyi embargó eltörlése. Már történtek is előrelépések a két ország viszonyában. Kedden az amerikai külügyminisztérium szóvivője riporteri kérdésre elmondta, hogy az elmúlt hónapban a diplomáciai utazások könnyebbé váltak, valamint a kubai állampolgárok is egyszerűbben érhetik el az amerikai konzulátust.

Havannában tartott hétfői sajtótájékoztatóján pedig Gustavo Machin, a kubai külügyminisztérium amerikai ügyekkel megbízott tisztségviselője úgy fogalmazott, hogy nincsenek akadályok a megállapodás előtt, csak kérdések, amelyeket közösen kell megválaszolni.

Josefina Vidal kubai főtárgyaló és Roberta Jackson külügyi államtitkár-helyettes május 21-én folytatja a két ország közötti gyümölcsöző tárgyalásokat, amelyet valószínűleg a hivatalos nagykövetségek megnyitása fog követni Havannában és Washingtonban, ahogy arra Machin is utalt.

Machin szerint nagyon nagy lépés volt az, hogy Kuba lekerült a terrorizmust támogató országok listájáról, azonban nem fogják hagyni, hogy Amerika beleszóljon a társadalmi berendezkedésükbe, és elvárják, hogy tartsa tiszteletben a törvényeiket. Azt is hozzátette, hogy az USA még mindig folytat illegális tevékenységet a területükön.

A kubaiaknak főleg a „demokráciaprogrammal” van problémájuk, ugyanis az ebben részt vevő szervezeten keresztül Amerika újságírókat képez, valamint a demokratikus berendezkedést népszerűsíti. Az online újságíróképzéseket az a szervezet kínálja, amely a Kubáért felelős amerikai ügyeket is igazgatja. A program miatt már korábban is voltak konfliktusok, de az amerikai fél azzal védekezett, hogy a működésük teljesen átlátható és legális. Az amerikai külügy azt nyilatkozta, hogy a programok folytatódni fognak, de természetesen a kubai–amerikai viszony változásával módosulhatnak.

A diplomáciai enyhülés jele az is, hogy a kubai hatóságok újra felveszik a kapcsolatot az amerikai bankszektorral. Kuba 2013-ban vesztette el amerikai banki partnerét, az M&T Bankot. A szigetország kapott egy év haladékot, hogy új pénzintézetet találjon, azonban ez nem sikerült. Azóta Kuba készpénzszállítmányokkal finanszírozta az amerikai diplomáciai képviseleteit. A mostani pénzügyi rendezés valószínűleg segít a további diplomáciai enyhülésben is.

És ez még nem minden, ugyanis több mint fél évszázad után visszatér a Kubában gyártott rum az Egyesült Államokba. A francia szeszipari óriás, a Pernod Ricard vezetői is tagjai voltak Francois Hollande elnök május közepén a szigetországban tárgyaló kíséretének, most pedig az övéké lehet az első kubai termék, amely újra az amerikai piacra lép.

A Pernod vezetője azt nyilatkozta, hogy először a hazai pályának számító Floridát hódítanák meg. A vállalatvezető úgy számol, hogy az egész amerikai piac 20 millió üveggel növelné meg az eladásokat, amely a jelenlegihez képest 50 százalékos növekedést jelentene. Megjelenésük érzékenyen érintheti a Kubában alapított, de már az Egyesült Államokban székelő óriást, a Bacardit.

A kubai szivarra is nagyon nagy a kereslet az USA-ban, egyelőre azonban értékesíteni nem lehet. Az amerikai turisták jelenleg 400 dollár értékben vihetnek haza kubai termékeket, ebből 100 dollárt tehetnek ki a dohánytermékek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.