Barack Obama és Raúl Castro történelmi kézfogása után egyre közelebb kerül a Kubát sújtó amerikai gazdasági és pénzügyi embargó eltörlése. Már történtek is előrelépések a két ország viszonyában. Kedden az amerikai külügyminisztérium szóvivője riporteri kérdésre elmondta, hogy az elmúlt hónapban a diplomáciai utazások könnyebbé váltak, valamint a kubai állampolgárok is egyszerűbben érhetik el az amerikai konzulátust.
Havannában tartott hétfői sajtótájékoztatóján pedig Gustavo Machin, a kubai külügyminisztérium amerikai ügyekkel megbízott tisztségviselője úgy fogalmazott, hogy nincsenek akadályok a megállapodás előtt, csak kérdések, amelyeket közösen kell megválaszolni.
Josefina Vidal kubai főtárgyaló és Roberta Jackson külügyi államtitkár-helyettes május 21-én folytatja a két ország közötti gyümölcsöző tárgyalásokat, amelyet valószínűleg a hivatalos nagykövetségek megnyitása fog követni Havannában és Washingtonban, ahogy arra Machin is utalt.
Machin szerint nagyon nagy lépés volt az, hogy Kuba lekerült a terrorizmust támogató országok listájáról, azonban nem fogják hagyni, hogy Amerika beleszóljon a társadalmi berendezkedésükbe, és elvárják, hogy tartsa tiszteletben a törvényeiket. Azt is hozzátette, hogy az USA még mindig folytat illegális tevékenységet a területükön.
A kubaiaknak főleg a „demokráciaprogrammal” van problémájuk, ugyanis az ebben részt vevő szervezeten keresztül Amerika újságírókat képez, valamint a demokratikus berendezkedést népszerűsíti. Az online újságíróképzéseket az a szervezet kínálja, amely a Kubáért felelős amerikai ügyeket is igazgatja. A program miatt már korábban is voltak konfliktusok, de az amerikai fél azzal védekezett, hogy a működésük teljesen átlátható és legális. Az amerikai külügy azt nyilatkozta, hogy a programok folytatódni fognak, de természetesen a kubai–amerikai viszony változásával módosulhatnak.
A diplomáciai enyhülés jele az is, hogy a kubai hatóságok újra felveszik a kapcsolatot az amerikai bankszektorral. Kuba 2013-ban vesztette el amerikai banki partnerét, az M&T Bankot. A szigetország kapott egy év haladékot, hogy új pénzintézetet találjon, azonban ez nem sikerült. Azóta Kuba készpénzszállítmányokkal finanszírozta az amerikai diplomáciai képviseleteit. A mostani pénzügyi rendezés valószínűleg segít a további diplomáciai enyhülésben is.
És ez még nem minden, ugyanis több mint fél évszázad után visszatér a Kubában gyártott rum az Egyesült Államokba. A francia szeszipari óriás, a Pernod Ricard vezetői is tagjai voltak Francois Hollande elnök május közepén a szigetországban tárgyaló kíséretének, most pedig az övéké lehet az első kubai termék, amely újra az amerikai piacra lép.
A Pernod vezetője azt nyilatkozta, hogy először a hazai pályának számító Floridát hódítanák meg. A vállalatvezető úgy számol, hogy az egész amerikai piac 20 millió üveggel növelné meg az eladásokat, amely a jelenlegihez képest 50 százalékos növekedést jelentene. Megjelenésük érzékenyen érintheti a Kubában alapított, de már az Egyesült Államokban székelő óriást, a Bacardit.
A kubai szivarra is nagyon nagy a kereslet az USA-ban, egyelőre azonban értékesíteni nem lehet. Az amerikai turisták jelenleg 400 dollár értékben vihetnek haza kubai termékeket, ebből 100 dollárt tehetnek ki a dohánytermékek.