Összeveszett Horvátország elnöke és miniszterelnöke

Az államfő és a miniszterelnök is magának követeli a hadsereg irányítása feletti jogot.

2015. 05. 11. 18:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kolinda Grabar-Kitarovic jobbközép politikus, Horvátország első női elnöke és Zoran Milanovic szociáldemokrata miniszterelnök ellentétes politikai táborhoz tartoznak, és nem ez az első eset a januári elnökválasztás óta, hogy szembekerülnek egymással.

A jelenlegi konfliktus oka, hogy nem tudnak megegyezni abban, hol tartsák a Vihar fedőnevű hadművelet huszadik évfordulója alkalmából tervezett ünnepséget: Kninben és Zágrábban, vagy csak Kninben.

Vihar volt a fedőneve annak a több irányból indított offenzívának, amelynek során a horvát és a szövetséges bosnyák hadsereg közösen visszaszerezte az 1991-ben szerbek által megszállt horvát területeket. A Krajinai Szerb Köztársaság elleni támadás 1995. augusztus 4-én indult és három és fél napig tartott: már az első nap elfoglalták a fővárost, Knint, majd felszámolták Krajinát is.

A jubileumi évforduló alkalmából a kormány ragaszkodik ahhoz, hogy a katonai felvonulás a fővárosban legyen, míg az ünnepség Kninben, amit korábban az elnök is támogatott, majd később elállt ettől a véleményétől.

Míg a kormány kitart a zágrábi katonai díszszemle mellett, Grabar-Kitarovic a hét végén a horvát köztévé Közügyek című műsorában kijelentette: ő a horvát hadsereg főparancsnoka, és egyedül ő adhat parancsot arra, hogy kivezényeljék a hadsereget a laktanyákból. A kormány egyedül erről nem dönthet, mert az alkotmányt sért – mondta.

A Vecernji List szerint a törvényben valóban nincs leírva, hogy katonai felvonulás esetén ki a parancsnok, de ez még nem jogosítja fel a politikusokat arra, hogy a saját szájuk íze szerint próbálják értelmezni a törvényeket. Ante Kotromanovic védelmi miniszter szerint békeidőkben a hadseregnek a kormány parancsol, csak háborúban veszi át ezeket a jogköröket az elnök. „De mivel a megemlékezés nemzeti ünnepnek számít, az ilyen fontos döntésekben elengedhetetlen a főparancsok közreműködése is” – fogalmazott a miniszter.

Ivo Josipovic volt államfő az Index.hr hírportálnak nyilatkozva elmondta: „az alkotmány világosan kimondja, hogy a horvát haderők főparancsnoka a Horvát Köztársaság elnöke”, majd hozzátette: „a törvény részletesen is taglalja a hatásköröket, amelyek nem feltétlenül csökkentik az elnök lehetőségeit, de meghatározott feltételekhez köthetik azokat”.

A lap beszámolója szerint a törvény világosan kimondja, hogy háborúban csak az elnök adhat ki parancsot, míg békeidőben négy parancsnoka is van a haderőnek: a horvát parlament, az államfő, a miniszterelnök és a védelmi miniszter.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.