Ötszáz ember hánykolódott a tengeren

Tengeren hánykolódó menekültek százait vitték partra Indonéziában.

2015. 05. 20. 5:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Összesen mintegy ötszáz embert találtunk kint a tengeren, és jelenleg zajlik a partra szállításuk kisebb hajókkal\" – mondta Khairul Nova. Szavai szerint a kivándorlók az Aceh tartományi Kuta Binjében értek partot.
Több mint 350 menekültet helyi halászok vittek partra, jelenleg regisztrálják őket a bevándorlási hatóságok – mondta el egy szemtanú a Reuters hírügynökségnek. Az elmúlt napokban már több mint kétezer társuk érte el az indonéziai és malajziai partokat, miután heteken át minimális élelemmel és ivóvízzel ellátva sodródtak az Andamán-tengeren.

Jelentések szerint az üldöztetések és a szegénység elől menekülő további ezrek sodródnak még a tengeren, mivel a térség kormányai a nemzetközi felhívások ellenére alig tesznek valamit a megmentésükre.
Indonézia, valamint a szomszédos Thaiföld és Malajzia külügyminisztere szerdán találkozik Kuala Lumpurban, hogy megoldást találjon a főként Mianmarból érkező menekültek okozta válságra. A migránsok javarészt a mianmari rohingja muzulmán kisebbség tagjai, akiket hazájukban a többségi buddhisták üldöznek.
Az indonéz kormány mindeddig azt az álláspontot képviselte, hogy megakadályozza a menekültek partra szállását az országban, és csupán humanitárius segítséget nyújt nekik a tengeren, ha szükség van rá. Az indonéz hadiflotta fokozta járőrözését az acehi partok mentén, hadihajókkal akadályozva meg a menekülők partot érését.

A menekültáradat fő kiindulópontját jelentő Mianmar külügyminisztériuma szerdán nyilatkozatban hangoztatta, hogy országszerte jelentős erőfeszítésekbe kezd az embercsempészet és az illegális kivándorlás megfékezésére. Az embercsempészet áldozatainak nevezve a menekülőket a nyilatkozat kifejti, hogy a mianmari hadiflotta és légierő folyamatos járőrözésbe kezd az indokínai ország területi vizein, hogy megakadályozzon minden illegális határátlépést, és a tetten ért határátlépőket biztonságba helyezze.
Előzőleg, kedden az ENSZ több szervezete közös nyilatkozatban szólította fel Indonéziát, Malajziát és Thaiföldet, hogy saját felségvizeiről többé ne próbálja visszakényszeríteni nemzetközi vizekre a menekülőket szállító járműveket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.