Az ügy előzményeihez tartozik, hogy a múlt héten 32 holttestet találtak több hevenyészett sírban a dél-thaiföldi Szonghla tartományban. A sírok feltehetően mianmari és bangladesi bevándorlók tetemeit rejtették. Egyes holttestekre embercsempésztáborokban bukkantak rá, mélyen a dzsungelben.
Szomjot Pumpanmuang thaiföldi rendőrfőnök közölte, hogy az esettel összefüggésben több mint ötven rendőrt helyeztek át, a helyi rendőrparancsnokok ugyanis tisztában voltak azzal, hogy az érintettek mivel foglalkoznak.
A rendőrtábornok elismerte, hogy a múltban nem tettek komoly erőfeszítéseket a probléma kezelésére. Egyes thai tisztségviselők azt mondják, hogy a hatóságok éveken át szemet hunytak a virágzó embercsempészet felett, közönyükkel vagy cinkosságukkal segítették a bűnözőket.
A tömegsírok felfedezése után Prajuth Csan-Ocsa miniszterelnök elrendelte a feltételezett embercsempésztáborok tíz napon belüli felszámolását, míg ENSZ-illetékesek regionális erőfeszítések megtételére szólítottak fel az emberkereskedelem felszámolása végett.
A rendőrség eddig három thaiföldi és egy mianmari embert vett őrizetbe embercsempészet gyanújával, illetve körözést adtak ki négy másik ember ellen.
A térségben illegális bevándorlók – köztük sokan bangladesiek vagy Nyugat-Mianmarban élő rohingja muzulmánok – gyakran vakmerő utakra vállalkoznak tengeren vagy szárazföldön, az etnikai üldöztetéstől menekülve vagy munkát keresve külföldön. Sokszor a javarészt buddhisták lakta Thaiföldön át vezet az útjuk, ahol túszul ejtik és a dzsungelben tartják fogva őket váltságdíj reményében, vagy pedig továbbcsempészik a többségében muzulmánok lakta Malajziába.