A többségükben afrikai bevándorlókat a líbiai partok közelében, vagy a távozás előtt fogják el Líbiában, és tizenhat befogadóközpontban helyezik el Tripoli és Miszráta térségében, illetve más körzetekben – mondta Mohammed Abdel-Szálem al-Kueiri, az illegális bevándorlás elleni hivatal egyik illetékese.
A hivatal a Fadzsr Líbia (Líbia Hajnala) iszlamista fegyveres szövetség által a főváros tavaly augusztusi elfoglalása után Tripoliban önhatalmúlag megalakított kormány fennhatósága alá tartozik. A nemzetközileg elismert kormány a Moammer Kadhafi 2011-ben történt bukása óta mély káoszba süllyedt ország keleti részében fekvő Tobrukba menekült.
A Kueiri által említett befogadó központok a Fadzsr Líbia által ellenőrzött területeken működnek. „Ezekben a központokban legfeljebb 7000 menekült van. Élelmiszert, matracokat és orvosi ellátást biztosítottuk a számukra” – közölte az illetékes.
Kueiri arra nem tért ki, mióta vannak a bevándorlók őrizetben, de feltehetően több hónapról van szó. Számuk a távozások és az újabb őrizetbe vételek függvényében ingadozik.
A Líbiában a hatalomért folyó küzdelem és harcok miatt kialakult kaotikus helyzet következtében megnőtt a bevándorlás a gyengén őrzött 1170 kilométeres tengeri és 5000 kilométeres szárazföldi határon.
A földközi-tengeri határ valamint több mint 300 kilométerre húzódik az olaszországi Lampedusa szigetétől, ahol illegális bevándorlók ezrei szállnak partra évente. Vasárnap ötszáz Európába tartó bevándorlót fogtak el a líbiai partok mentén és szállították Miszrátába.
Kueiri elmondta, hogy Líbia 2014-ben a bevándorlókat elfogásuk után visszatoloncolta a származási országukba, de idén – miután az ő kormányát nem ismeri el a nemzetközi közösség – nem találnak ehhez repülőket. Mint mondta, tavaly 25 251 bevándorlót toloncoltak vissza, idén viszont csak 1615-öt. Hozzátette, hogy az európai országoknak osztozniuk kellene ebben a teherben, és együtt kellene velük működni, hogy európai repülőgépekkel szállíthassák vissza a bevándorlókat. Azt is hangsúlyozta, hogy a bevándorlók többsége távoli országokból érkezik. és szerinte a Líbiával szomszédos országoknak is mindent meg kellene tenniük a megállításuk érdekében. Az ENSZ adatai szerint 2014-ben több mint 110 ezer bevándorló utazott át Líbián.
Az elmúlt hétvégén több mint 5800 bevándorlót mentettek ki a Földközi-tengerből, és tucatnyian vesztek a tengerbe. Áprilisban ezerkétszázan haltak meg, aminek következtében több európai ország hajókat vezényelt a térségbe.
A menekültek elhelyezését segítő európai kvótarendszer igazságosság kérdése – jegyezte meg hétfőn Werner Faymann osztrák kancellár az osztrák alsóház ülésén és azt mondta, örül, hogy az európai országok között vita kezdődött egy ilyen kvótarendszer bevezetéséről.
Az Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ) soraiban politizáló Faymann a migrációs problémának szentelt április 23-i rendkívüli EU-csúcstalálkozó eredményeit osztotta meg az osztrák nemzeti tanács (a parlament alsóháza) képviselőivel. A kormányfő leszögezte, a Földközi-tenger egy „óriási sírgödörré” változott azok számára, akik tengeri úton kísérlik meg, hogy a háborút vagy az elviselhetetlen körülményeket hátrahagyva Észak-Afrikából Európába jussanak.
Az osztrák kancellár úgy vélte, pusztán a határok ellenőrzése nem oldja meg azt a problémát, hogyan segítsenek a szükséget szenvedőknek. Faymann hangsúlyozta, a menedékjog „nem kegyelemgyakorlás, hanem emberi jog”.
A kvótarendszer mellett állást foglaló Faymann azt mondta, a jelenlegi szabályozás, miszerint egy menekült csak abban az EU-tagállamban nyújthatja be menedékkérelmét, ahol először az Európai Unió területére lépett, csupán „politikailag logikus”.