A misét Mindszenty József pappá szentelésének 100., érseki kinevezésének 70. és halálának 40. évfordulója alkalmából mutatták be a magyar bíboros egykori római címtemplomában.
Homíliájában Pietro Parolin felidézte Mindszenty József (1892–1975) életének főbb állomásait, hangsúlyozva, hogy a későbbi bíborost szenvedéssel teli időszakban, az I. világháború éveiben szentelték pappá, és nem sokkal a második világháború kezdete után nevezték ki esztergomi érsekké.
„Pásztorként szolgált egész életében ( ), felelősséget érzett azokért, akiket az Úr rábízott és a magyar nép iránt” – jellemezte Mindszenty bíborost a szentszéki államtitkár. Pietro Parolin hozzátette: Mindszenty József élete végéig „népe élő lelkiismerete volt ( ), a kommunista ideológia által üldözött egyház jelképe számos más mártírral együtt”.
Parolin bíboros megjegyezte, hogy az egyházat ma is hasonló veszély fenyegeti, mivel a keresztények most is igazságtalanság, szenvedés és üldözés áldozatai. Hangsúlyozta, hogy a Ferenc pápa által meghirdetett és az irgalmasságnak szentelt szentév éppen az üldözés helyett a béke megteremtését szolgálja.
A Mindszenty-emlékmisén Erdő Péter bíboros koncelebrált. A misén a Szentszék képviselői, diplomaták, a római Pápai Magyar Intézet, a Szent István Alapítvány, a Collegium Germanicum-Hungaricum hallgatói, a Rómában szolgáló magyar papok és szerzetesnők, valamint az olasz fővárosban élő magyarok vettek részt.