Sikerült összehozni a magyar kormány bírálóit Washingtonban?

Az Egyesült Államokban is napirendre kerül Magyarország ügye kedd este.

2015. 05. 19. 15:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy privát akcióval, az amerikai magyaroktól függetlenül – és mondhatni ellenében – harcolt ki egy meghallgatást a washingtoni kongresszusban a magyar kormány és a Századvég által tavaly 1,4 milliárd forintért felbérelt lobbista, Connie Mack, akit egykori kampányfőnöke, Arthur Finkelstein – aki amúgy Habony Árpád cégtulajdonos-társa is – hozott össze Orbánékkal, írja az Index. A magyar–amerikai viszonyról szóló meghallgatást Mack egykori képviselőtársa, a híresen Putyin-párti Dana Rohrabacher hívta össze, ami enyhén szólva sem előnyös hazánk számára, lévén az Egyesült Államokkal való kapcsolatunk megromlásának egyik fő oka az oroszokhoz való közeledés.

A váratlan, sőt káros meghallgatásra eredetileg hivatalos volt Koszorús Ferenc az Amerikai Magyar Szövetségtől és Maximilian Teleki az Amerikai Magyar Koalíciótól. Előbbi már előző héten visszautasította a személyes részvételt, mondván az időzítés miatt ez egyik félnek sem használ. A Heti Válasznak adott interjújában pedig Connie Mackről azt mondta, csak remélni tudja, hogy nem ő kezdeményezte ezt az egészet, hiszen még egy magyar ügyekben járatlan lobbistának is tisztában kell lennie a meghallgatás veszélyeivel.

Később Maximilian Teleki is visszamondta a részvételt, de az elnapolás így sem történt meg, pedig – az Index információi szerint – még komoly lobbi is folyt ezért az amerikai magyar szervezetek részéről, Connie Mack tevékenységének ellenében.

A kiesett résztvevők helyett találtak két beugrót, de a többséget a magyar kormánnyal kritikus szereplők fogják jelenteni, így például Simonyi András, Magyarország szocialista kormányok alatti nagykövete, valamint Tad Stahnke, a hazánkkal szemben oly kritikus Human Rights First alelnöke.

A Koszorús–Teleki páros helyett a meghallgatáson Hoyt Brian Yee, európai és eurázsiai ügyekkel foglalkozó államtitkár-helyettes, valamint Kurt Volker, a John McCain republikánus szenátorról elnevezett intézet vezetője vesz részt. Volker több évet lehúzott a budapesti nagykövetségen, és – ahogy az Index írja – mérsékeltebb álláspontot képvisel az Orbán-kormánnyal szemben, úgyhogy ő lehet a kritikusok ellenpontja. Bizonyos mértékig legalábbis, hiszen egyebek közt a tavalyi bálványosi miniszterelnöki beszéd, a médiaügyek és az új alaptörvény miatt csalódott Magyarországban.

A mai meghallgatáson várhatóan téma lesz a szélsőjobb előretörése, a bevándorlás és a halálbüntetés kérdése és természetesen az Oroszországhoz való közeledés is. Ráadásul a nap folyamán Magyarországnak Strasbourg-ban, az Európai Parlament plenáris ülésén is prezentálnia kell magát, gyaníthatóan ugyanezekben a témákban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.