Egy privát akcióval, az amerikai magyaroktól függetlenül – és mondhatni ellenében – harcolt ki egy meghallgatást a washingtoni kongresszusban a magyar kormány és a Századvég által tavaly 1,4 milliárd forintért felbérelt lobbista, Connie Mack, akit egykori kampányfőnöke, Arthur Finkelstein – aki amúgy Habony Árpád cégtulajdonos-társa is – hozott össze Orbánékkal, írja az Index. A magyar–amerikai viszonyról szóló meghallgatást Mack egykori képviselőtársa, a híresen Putyin-párti Dana Rohrabacher hívta össze, ami enyhén szólva sem előnyös hazánk számára, lévén az Egyesült Államokkal való kapcsolatunk megromlásának egyik fő oka az oroszokhoz való közeledés.
A váratlan, sőt káros meghallgatásra eredetileg hivatalos volt Koszorús Ferenc az Amerikai Magyar Szövetségtől és Maximilian Teleki az Amerikai Magyar Koalíciótól. Előbbi már előző héten visszautasította a személyes részvételt, mondván az időzítés miatt ez egyik félnek sem használ. A Heti Válasznak adott interjújában pedig Connie Mackről azt mondta, csak remélni tudja, hogy nem ő kezdeményezte ezt az egészet, hiszen még egy magyar ügyekben járatlan lobbistának is tisztában kell lennie a meghallgatás veszélyeivel.
Később Maximilian Teleki is visszamondta a részvételt, de az elnapolás így sem történt meg, pedig – az Index információi szerint – még komoly lobbi is folyt ezért az amerikai magyar szervezetek részéről, Connie Mack tevékenységének ellenében.
A kiesett résztvevők helyett találtak két beugrót, de a többséget a magyar kormánnyal kritikus szereplők fogják jelenteni, így például Simonyi András, Magyarország szocialista kormányok alatti nagykövete, valamint Tad Stahnke, a hazánkkal szemben oly kritikus Human Rights First alelnöke.
A Koszorús–Teleki páros helyett a meghallgatáson Hoyt Brian Yee, európai és eurázsiai ügyekkel foglalkozó államtitkár-helyettes, valamint Kurt Volker, a John McCain republikánus szenátorról elnevezett intézet vezetője vesz részt. Volker több évet lehúzott a budapesti nagykövetségen, és – ahogy az Index írja – mérsékeltebb álláspontot képvisel az Orbán-kormánnyal szemben, úgyhogy ő lehet a kritikusok ellenpontja. Bizonyos mértékig legalábbis, hiszen egyebek közt a tavalyi bálványosi miniszterelnöki beszéd, a médiaügyek és az új alaptörvény miatt csalódott Magyarországban.
A mai meghallgatáson várhatóan téma lesz a szélsőjobb előretörése, a bevándorlás és a halálbüntetés kérdése és természetesen az Oroszországhoz való közeledés is. Ráadásul a nap folyamán Magyarországnak Strasbourg-ban, az Európai Parlament plenáris ülésén is prezentálnia kell magát, gyaníthatóan ugyanezekben a témákban.