Szigorúbb fellépés az adóelkerülés és a terrorizmus finanszírozása ellen

Az új uniós irányelv célja a pénzmosással, az adóbűncselekményekkel és a terrorizmus finanszírozásával szembeni hatékonyabb fellépés.

2015. 05. 20. 19:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az irányelv tartalmáról már korábban megállapodott a parlament a másik uniós társjogalkotói intézménnyel, a tagállami kormányokat megjelenítő tanáccsal.

Ez immár a negyedik olyan uniós irányelv, amely a pénzmosás ellen született. Ennek értelmében a vállalatok, az egyéb jogi személyek és a vagyonkezelő szervezetek tényleges tulajdonosait központi uniós adatbázisban kell feltüntetni, amelybe a hatóságok – valamint érvekkel alátámasztott jogos igény esetén például az oknyomozó újságírók is – betekinthetnek. Ha az igény jogossága megalapozott, akkor az érdeklődő hozzájuthat a tényleges tulajdonos nevéhez, születési évéhez és hónapjához, állampolgárságához, tartózkodási országához, illetve a tulajdonosi érdekeltség jellegére vonatkozó információhoz. A hozzáférést a tagállamok csak „kivételes körülmények között, eseti alapon korlátozhatják”.

Az irányelvről folytatott EP-vitában Pelczné Gáll Ildikó, az EP fideszes alelnöke hangsúlyozta: az új rendelkezéscsomag elengedhetetlen a nemzeti nyilvántartások összekapcsolhatóságának és a bennük megtalálható információk felhasználhatóságának biztosítása érdekében. Erre a vizsgálandó üzleti ügyletek határokon átnyúló jellege miatt van szükség – mondta.

Az irányelv arra is kitér, hogy a bankokat, könyvvizsgálókat, ügyvédeket, ingatlanügynököket és kaszinókat bejelentési kötelezettség terheli, ha ügyfeleiknél gyanús tranzakciót észlelnek.

Az uniós irányelv egyértelműsíti a „kiemelt közszereplők” kategóriáját, aminek az adott jogszabályi kereten belül a korrupció elleni küzdelem szempontjából van jelentősége: az államfők, kormánytagok, a legfelsőbb bíróságok bírái, a parlamenti képviselők, valamint a felsoroltak családtagjai tartoznak ide.

A pénzmosás elleni irányelvet a tagállamoknak két éven belül át kell ültetniük a saját nemzeti jogrendjükbe.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.