Terry Branstad iowai kormányzó az intézkedést indokolva azt közölte, hogy a madárinfluenza terjedése nem jelent fenyegetést az emberekre, de a hatóságok nagyon komolyan veszik a kialakult helyzetet, és a szükségállapot bevezetését tartják a legcélravezetőbbnek, hogy igénybe lehessen venni minden rendelkezésre álló eszközt a kór megfékezése érdekében. A politikus szerint a rendkívüli intézkedés legalább május végéig érvényben lesz.
Előző nap, pénteken a hatóságok közölték, hogy öt újabb baromfitelepen ütötte fel a fejét a madárinfluenza H5N2-es típusa, így már összesen kilenc farm madárállománya fertőződött meg. Becslések szerint az Egyesült Államok egészében húszmillióra rúg a beteg, ezért kényszerlevágásra ítélt baromfik száma – ilyen sok fertőzött szárnyas még sosem volt az ország történetében.
Iowa az egyik legnagyobb tojástermelő amerikai állam. Minnesota és Wisconsin után ez már a harmadik állam, ahol szükségállapotot hirdettek a járvány terjedése miatt. Több tucat ország teljes vagy részletes importtilalmat vezetett be az amerikai baromfitermékekre, miután tavaly decemberben megjelent a madárinfluenza az országban.