Vitatott „gyöngyhalászat”

Tömbmagyar vidékre csábítja az erdélyi szórványmegyékben élő magyar diákokat a Nemzetstratégiai Kutatóintézet.

Rostás Szabolcs (Kolozsvár)
2015. 05. 19. 13:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tömbmagyar vidékre csábítja az erdélyi szórványmegyékben élő magyar diákokat a Nemzetstratégiai Kutatóintézet. A magyar kormány által 2012-ben létrehozott központi hivatal Magyar gyermek magyar iskolába elnevezésű programja keretében ajánl fel ösztöndíjat a magyarok által gyéren lakott vidékeken élő nyolcadik osztályos magyar tanulóknak.

Az általános iskolák végzősei ingyen szállást és étkezést kapnak, ha egy székelyudvarhelyi középiskola kilencedik osztályában folytatják tanulmányaikat, és a kutatóintézet vállalja havi kétszeri hazautazásuk költségeit is. Az intézet programjának azonban nem mindenki örül Erdélyben. Bár az ajánlat elsősorban a román iskolába készülő diákoknak szól, a felkínált lehetőség számos helyen azokat a szülőket is elgondolkodtatja, akik amúgy helyben képzelik el gyermekük taníttatását.

Lakatos Imre, a Beszterce-Naszód megyei Szentmáté iskolájának igazgatója nemrég a Krónika napilapnak úgy nyilatkozott, a településről nyolc magyar nyolcadikos hajlik arra, hogy Székelyföldön folytassa tanulmányait. Décsei Attila, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) megyei elnöke elsősorban amiatt ellenzi a fiatalok elcsábítását, mivel ősszel várhatóan beindulhat Besztercén az önálló magyar iskola, amelyet azonban diákutánpótlás nélkül nem lehet majd fenntartani.

Károsnak tartja a programot a Szeben megyei Medgyes Báthory István Általános Iskolájának igazgatója is, ahová ugyancsak ellátogattak a Nemzetstratégiai Kutatóintézet munkatársai. Szederjesi György a Maszol.ro portálnak elmondta, a jelenlegi hetedik osztályban 13 diák tanul, és jövőre ismét indulhatna magyar kilencedik osztály a városban, a tanulók más városba csábítása azonban megkérdőjelezi az osztály beindítását.

Egyébként az évi 1,2 milliárd forintos költségvetésből gazdálkodó kutatóintézetet irányító Szász Jenő szórvánnyal kapcsolatos elképzelései már korábban is vitát váltottak ki. A tizenkét éven keresztül Székelyudvarhely polgármestereként tevékenykedő politikus 2013-ban olyan „gyöngyhalász-politikát” sürgetett, amelynek keretében számba veszik a magyar nyelvcsaládba és kultúrkörbe tartozó külhoni magyarokat.

Az ötletet sokan az erdélyi magyar szórvány kitelepítéseként értelmezték. A kutatóintézet elnöke nemrég az Országgyűlés nemzeti összetartozás bizottságának ülésén arról beszélt, hogy a szórványkollégiumokat a tömbmagyarság által lakott területeken működtetné. Az erdélyi szórványkollégium vezetői szerint azonban az elképzelés meggyengítené a szórványban élő magyar közösséget. A kutatóintézet szerint szórványösztöndíj-programja azokat a diákokat célozza, akiknek nincs lehetőségük magyar nyelven folytatni középiskolai tanulmányaikat, és emiatt román nyelvű oktatási intézményekbe kényszerülnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.