RMDSZ: Nem fog bejutni két magyar párt

Románia visszatér a 2008 előtti választási rendszerhez. Több magyar párt bejutására továbbra sincs sok esély.

MTI
2015. 06. 24. 14:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elfogadta a román képviselőház szerdán az új parlamenti választási törvényt, amelynek értelmében Románia – kisebb módosításokkal – visszatér a 2008 előtt alkalmazott megyei pártlistás, arányos választási rendszerhez. A szenátus által már korábban megszavazott jogszabály alapján a képviselőháznak várhatóan 330, a szenátusnak pedig 136 tagja lesz.

A parlamenti küszöb ötszázalékos marad, a regionális pártok képviselethez jutását alternatív küszöb is könnyíti: azok az – országos szinten öt százalék alatt teljesítő – politikai alakulatok is bejutnak a parlamentbe, amelyek négy megyében megszerzik a voksok legalább 20 százalékát. A törvény hatályba lépéséhez már csak az államfő aláírására van szükség. Romániában jövő ősszel rendeznek parlamenti választásokat.

Az új választási törvény sem teszi lehetővé, hogy két magyar párt jusson képviselethez a román parlamentben – szögezte le az MTI-nek Márton Árpád, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) képviselőházi frakcióvezető-helyettese.

Az RMDSZ képviselője szerint az alternatív küszöb a választási szövetségekre nem alkalmazható, azt pedig kizártnak tartja, hogy két egymással versengő magyar politikai alakulat is átlépje az alternatív választási küszöböt.

Ugyancsak megszavazta szerdán a román képviselőház a kormány által beterjesztett adótörvényt, amely szerint január 1-től 19 százalékra csökken az áfa a jelenlegi 24 százalékról.

A jogszabályt 306 képviselő támogatta, ketten ellene voksoltak és egy tartózkodást számoltak. Hatályba lépéséhez még az államelnöknek kell aláírnia.

Eugen Teodorovici román pénzügyminiszter elmondta, hogy az adócsökkentések következtében 12 milliárd lejjel (1 lej=69,4 forint) kevesebb pénz folyik be az államkasszába a jövő évben, így Romániának magasabb államháztartási hiánya lesz, mint amekkorát korábban vállalt, de a deficit nem haladja meg a román bruttó hazai termék (GDP) 3 százalékát.

Románia az év elején 1,83 százalékos GDP-arányos államháztartási hiányt vállalt nemzetközi hitelezőivel szemben, akik ellenzik az adócsökkentést.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.