Lengyelországban nem téma az illegális bevándorlás, a migránsok a mi esetünkben legfeljebb ukránok, akik munkához is tudnak jutni nálunk – mondta az elemző, aki azért zárkózott el a szerb–magyar határra tervezett műszaki zár tervének kommentálásától, mert szerinte a vezető európai újságokból nem lehet megtudni, valójában milyen politikai folyamatok zajlanak Magyarországon.
– Éppen ezért – mint tette azt Hajrá, magyarok! című, Orbán Viktorról szóló könyvének írásakor – mindig el kell látogatni ide, és beszélgetni kell az emberekkel – folytatja. Az új kihívásokról szólva – ide értve a putyini politikát – kifejtette, hogy a visegrádi együttműködésnél sokkal mélyebb, erősebb kapcsolati rendszert kellene kiépíteni a négy ország között, ahol a biztonságpolitikának nagyon nagy hangsúlyt kell kapnia. Igor Janke szerint Oroszország állandósult fenyegető magatartása azt jelenti, hogy Ukrajna megtámadása után a balti államokat, majd Lengyelországot próbálja Putyin az érdekszférájába vonni. Ezért kellene létrehozni egy erős észak–déli tengelyt, a V4-es államokon túl Romániát és Skandináviát is bevonva.
Közép-Európa éhezi a sikert, most a mi országainkon a sor, hogy a közepesen fejlett státusból előrébb lépjünk. Nem a Nyugatnak, hanem nekünk van nagyobb potenciálunk arra, hogy gazdag országokká váljunk, Nyugat-Európának már nincs hova fejlődnie, azok az országok elteltek, mint egy jóllakott macska – fogalmazott lapunknak a politikai elemző. Janke úgy vélte, a lengyel politikai elit is felelős azért, hogy a multinacionális vállalatok olyan mértékű előnyhöz jutottak elsősorban az adómentesség lehetőségével, hogy nem engedik tényezővé válni a hazai cégeket. Vélekedése szerint a tőke nemzeti mivolta nagyon fontos sajátosság, példaszerű, ahogy Németország vagy Franciaország védi saját gazdaságát.
A lengyel kormány tekintélyét mélybe taszító lehallgatási botrányról a közíró nagyon sarkosan fogalmazott: szerinte a titkosszolgálaton belül zajló pozícióharc eredményezte, hogy az egy éve kirobbant fiaskó nemrég újabb fordulatot vehetett, és három miniszter lemondásába torkollott. A konzervatív liberális Polgári Platform ráadásul leszerepelt a májusi elnökválasztáson, Ewa Kopacz kormánya mára állandósult problémák között kormányoz. Mindezt tetézi, hogy a harmadikként a semmiből befutó rockzenész vezette rendszerellenes formáció egyelőre sötét ló az őszi parlamenti választást illetően. – A valószínűsíthető politikai átrendeződésben egyáltalán nem jut szerep a baloldalnak – jelezte Janke.