Kína: Japán tartsa tiszteletben a biztonságunkat

Peking azért aggódik, mert Japán megszavazta a szigetország katonái külföldi bevetésének lehetőségét.

MTI
2015. 07. 16. 16:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hua Csun-jing külügyi szóvivő amiatt adott hangot kormánya aggodalmának, hogy a japán alsóház csütörtökön több törvényjavaslat elfogadásával megszavazta a szigetország katonái külföldi bevetésének lehetőségét. A japán fegyveres erők a második világháború óta csak önvédelmi feladatokat láthattak el.

Az önvédelmi erők a jövőben felléphetnének az ország szövetségesei védelmében, gyakorolhatnák a kollektív önvédelem jogát. Ezenkívül lehetőséget kapnának arra, hogy részt vehessenek nemzetközi békefenntartó műveletekben, többnemzetiségű külföldi katonai missziókban.

Történelmi okoknál fogva a japán hadsereget érintő fejleményeket ázsiai szomszédai és a nemzetközi közösség szoros figyelemmel kísérik – állapította meg Hua a szóvivői közleményben. A törvényjavaslat alsóházi elfogadását Japán II. világháború utáni történelmének példátlan lépéseként értékelte, amely „nagy változásokhoz vezethet az ország katona- és biztonságpolitikájában”. Hua szerint felmerül a kérdés, hogy Japán ezzel feladja-e védekező magatartását és a fejlődés eddigi békés útját?

A Hszinhua kínai hírügynökség idézi az Aszahi Sinbun című japán napilap által végzett friss felmérés eredményét, miszerint a lakosság 56 százaléka ellenezte a törvényjavaslatot és csak a válaszadók 26 százaléka támogatta.

Szakértők szerint az Abe-kormány koalíciós pártjainak alsóházi többsége garancia arra, hogy még a felsőház elutasítása esetén is, az idei törvényhozási időszakban, vagyis szeptember végéig törvényekké váljanak a javaslatok.

Ugyancsak csütörtöki jelentések szerint Abe Sindzó Pekingbe küldte egyik legközelebbi bizalmasát, aki megbeszéléseket folytat Jang Csie-cse államtanácsossal, a kínai külpolitika legfelsőbb szintű irányítójával.
Jacsi Sotaro, a japán Nemzetbiztonsági Tanács titkárságának vezetője sajtóértesülések szerint Abe tervezett kínai látogatásának időpontjáról tárgyal.

Jacsi háromnapos látogatása során állítólag arról is szót ejtenek majd vendéglátóival, hogy mi lesz a tartalma Abe augusztus idusán elhangzó nyilatkozatának Japán 70 évvel ezelőtti háborús vereségének, megadásának évfordulóján. Peking és Szöul némi bizonytalansággal várja, hogy a kormányfő milyen szavakat használva hajt fejet a háború áldozatai előtt, bocsánatot kér-e az egykori megszállók rémtettei miatt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.