Egy síremlék közelében történt az a robbanás Bangkokban, amelynek nyomán huszonheten meghaltak és nyolcvanegyen megsérültek – írta több külföldi hírportál a thai közszolgálati televízióra hivatkozva. A helyszínen tartózkodó BBC-tudósító szerint hatalmas a káosz, különböző testrészek hevernek mindenfelé.
A robbanás a város közepén fekvő Ratchaprasong kerületben történt, az Erawan síremlék közelében, helyi idő szerint este hétkor. A tudósító szerint ez egy népszerű turistacélpont, amelyet a hindu istenségnek, Bráhmának emeltek, de helyi buddhisták is imádkoznak itt. Mellette ötcsillagos szálloda helyezkedik el és három bevásárlóközpont is van a közelben. A sérülteket mentősök és rendőrök is próbálták ellátni a helyszínen, valamint egy közeli hotelben. A helyszíni beszámolók szerint olyan volt, mintha mennydörgést hallottak volna, de az égen nem voltak felhők. Az égett gumiszag és a testrészek látványa hányingerkeltő volt többek számára.
Ezen a területen komoly kormányellenes tüntetések is zajlottak az elmúlt években, amelyeket a helyi muszlimok szerveztek a többségében buddhista országban. Állítólag a muszlim, maláj származású felkelők ritkán támadnak etnikai területeiken kívül. A rendőrség magyar idő szerint péntek este közölte: biztosak benne, hogy nem a muszlim szeparatisták robbantottak Bangkokban. Állításuk szerint háromféle motiváció állhat a támadás mögött: „politikai konfliktus, államfelforgatás vagy nemzetközi terrorizmus”. Az országnak egyébként tavaly május óta, hónapokig tartó tüntetéseket követően nincs választott kormánya, akkor vette át a hatalmat a hadsereg.
Prawut Thavornsiri országos rendőrségi szóvivő az AFP-nek kijelentette: „Megerősíthetem, hogy bomba robbant, de még nem tudjuk, milyen” – írja a Guardian. Később az országos rendőrkapitány-helyettes, Aek Angsananond azt is elismerte a Reutersnek, hogy motorbiciklire erősített bomba robbant. Egyelőre senki sem vállalta a felelősséget a támadásért.
A helyszínen bámészkodókat távolabbra küldték, Thavornsiri szóvivő ezzel kapcsolatban a Reutersnek azt mondta, hogy egy második és harmadik bombát keresnek, ezért ürítették ki a környéket. A Bangkok Post később Twitteren azt írta, hogy a hatóságok végül megtalálták és hatástalanították a második bombát.
„Egyelőre nem tudni, hogy van-e külföldi az áldozatok között, ennek a vizsgálata folyik, próbálunk utánajárni, hogy van-e magyar sérült vagy áldozat.”
– tájékoztatta az MNO-t Endreffy Loránd bangkoki konzul. A diplomata hozzátette: nem elképzelhetetlen, hogy külföldiek is érintettek, hiszen a robbanás a főváros egyik központi helyén történt. Elmondása szerint kapcsolatban állnak azokkal a kórházakkal, ahová a sebesülteket vitték, az intézmények még nem jelezték, hogy magyar páciensük lenne. Endreffy azonban hozzátette: olyannyira kaotikus a helyzet most Bangkokban, hogy ez még mindig nem jelenti azt, hogy biztosan nincs magyar áldozata vagy sebesültje a támadásnak.
A Reutersnek nyilatkozott az ország védelmi minisztere, Prawit Wongsuwan is. Elmondása szerint a motorbiciklis robbantás támadás volt a gazdaság és a turizmus ellen, hiszen az eset egy turistacélpontnak számító terület kellős közepén történt. A BBC szerint hozzátette: TNT-vel robbantottak a merénylők. Jelenleg egyébként nincs turistaszezon Thaiföldön, ahová a külföldiek többsége november és február között utazik. A kormányzat a bombatámadásra válaszul irányítóközpontot hoz létre – jelentette be Prayuth Chan-ocha miniszterelnök a helyi közszolgálati tévében a Reuters szerint.
A Sky News riportere, Kay Burley magyar idő szerint délután negyed ötkor azt írta Twitteren, hogy már huszonheten haltak meg a robbantás következtében, közülük négyen külföldiek. Az MTI szerint a külföldi halálos áldozatok nemzetiségéről egyelőre nem közöltek információt. A BBC hongkongi riportere, Juliana Liu viszont arról számolt be a közösségi portálon, hogy a sérültek többsége kínai és tajvani turista, ezért mandarinul tudókra van szükség a helyszínen.
Magyar idő szerint délután hatkor a Bangkok Post azt írta: 16 halottat és 81 sebesültet ismertek el a hatóságok. A lap forrásai úgy tudják, rögtönzött robbanószerkezetről volt szó, később még két bombát hatástalanítottak a helyszínen. Az MTI szerint a rendőrség a fentiekkel szemben azt állítja, hogy nem találtak több robbanóeszközt. A BBC eközben arról számolt be, hogy Bangkokban kedden nem nyitnak ki az iskolák.
Endreffy Loránd bangkoki konzul újbóli megkeresésünkre közölte: a 16 halálos áldozatból 12-en ázsiaiak, többségében thai állampolgárok voltak, négy holttestet viszont még nem azonosítottak. A BBC szerint egyébként a terület rendkívül biztonságos, ugyanis a 2010-es, kormányellenes tüntetéseket követően bekamerázták a szentély előtti kereszteződést, így a hadsereg folyamatosan képes a megfigyelésre. A szentély egyébként nem sérült meg a robbantásban.