„Faymann kérjen bocsánatot Orbántól!”

A szabadságpárt vezére, Heinz-Christian Strache az illegális migrációról és pártja esélyeiről.

Posta Ákos István
2015. 09. 30. 3:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A felső-ausztriai megerősödést látva a bécsi tartományi választások előtt mik a várakozásai, céljai pártjának?
– Mindkét tartományban esélyünk van arra, hogy az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) a történelme legjobb eredményét elérje. Felső-Ausztriában ez már sikerült is. Ha hihetünk a felméréseknek, akkor Bécsben is lehetséges a szavazatok több mint 30 százalékát elérni.

Sokak meglepetésére közben már közösen kormányoznak a szocialistákkal Burgenlandban. Kötne koalíciót Michael Häupllal, Bécs jelenlegi SPÖ-s polgármesterével is?
– A burgenlandi koalíció, amely legalább ott véget vetett az FPÖ kirekesztésének, nagyon jól működik. Egyértelmű jelzés az összes pártnak, hogy egy demokratikusan, a választók által legitimált pártot nem lehet kirekeszteni. Mi alapvetően senkit nem rekesztünk ki, így Häupl polgármestert sem. Csakhogy Häupl a bécsi választás után már nem lesz polgármester, hanem még a választás éjszakáján lemond. Így a kérdés fel sem vetődik. És higgyen nekem, az SPÖ-ben is vannak értelmes és a jövőbe tekintő erők, amelyek azonnal kívánják, hogy az ország problémáinak megoldása kerüljön előtérbe az ideológiai megkövesedés helyett.

Kikkel lépne koalícióra, ha a legtöbb szavazatot kapja, de nincs meg egyedül a többsége a tartományi parlamentben?
– Első helyezettként a másodikkal tárgyalnék először, majd a harmadikkal, és így tovább. Az FPÖ senkit nem rekeszt ki.

Mi lenne az első teendője Bécs polgármestereként, tartományi elnökként?
– Először is a városháza minden tisztviselőjének bemutatkoznék, meghallgatnám a problémáikat és felvetéseiket.

A korábbi ÖVP-s EP-képviselőnő, Bécs I. kerületének jelenlegi polgármestere, Ursula Stenzel most az FPÖ jelöltjeként indul. Milyen közös pontjai vannak a Bécs legelitebb kerületét vezető újságírónőnek a szavazatait elsősorban proletárnegyedekből szerző, magát „szociális és hazafias pártként” aposztrofáló FPÖ-vel?
– A közös célunk az, hogy polgári–liberális többséget szerezzünk Bécsben. Évek óta együttműködünk szakmai kérdésekben Stenzellel. Azzal, hogy most őt jelöljük, a legjobb úton vagyunk ahhoz, hogy a szociális komponenseket egy igazi értékelvű néppártéval kiegészítsük – tehát egy szociális néppártot hozzunk létre, aminek egy célja van, hogy Bécset az SPÖ igája alól kiszabadítsuk.

Ursula Stenzel gyakran hangsúlyozza keresztény és zsidó gyökereit. Az FPÖ-vel szemben gyakran felvetődik a neonáci csoportosulásokhoz való közelség vádja. Hogyan lehet zsidó politikusokat, mint a tartományi képviselő David Lasar és Ursula Stenzel, holokauszttagadókkal, Burschenschaft-gárdistákkal (a szélsőjobbal gyakran hírbe hozott egyetemi diákszövetségek) egy pártban tartani?
– Ebből is láthatja, hogy ezek az igaztalan állítások tulajdonképpen a politikai ellenfeleink rágalmai, amelyek abból fakadnak, hogy nagyon népszerűek vagyunk, és ezért ők pánikból a lenácizás eszközéhez nyúlnak. Az emberek már nem hisznek ezeknek a megbélyegzéseknek. Az FPÖ nyitott párt, ahol mindenki együtt dolgozhat, aki lelkesedik a mi értékeinkért.

A burgenlandi választási kampányban meglehetősen bizarr volt, hogy az „idegenek, kifelé!” szellemiségű FPÖ-s plakátokat magyar alvállalkozók rakták ki. Az FPÖ-höz közeli értelmiség Zur Zeit című lapját nem Ausztriában, hanem korábban Vácott, jelenleg pedig Pozsonyban nyomtatják. Nem mond ez ellen az „Österreich zuerst!” (Először Ausztria!) jelmondatnak?
– Nálunk nincsen „idegenek, kifelé!” szellemiség, a plakátokon sem. A burgenlandi plakátjainkat az általunk megbízott közterületi reklámcég alvállalkozója rakta ki, ez tehát nem a mi kompetenciánk. A Zur Zeit pedig az FPÖ-től teljesen független sajtótermék.

Az FPÖ sajtóközleményeiben gyakran írnak „keleti bandákról” és „keleti bűnözésről”, illetve magyarokról, szlovákokról, románokról, bolgárokról. Felvetik, hogy lopásokat és egyéb bűncselekményeket követnek el Ausztriában. Köztudomású, hogy azok a személyek általában nem etnikai értelemben vett magyarok, románok. Miért nem a valódi etnikai hovatartozásukat írja le ezeknek a személyeknek, illetve ha ezt az ön által is gyakran kritizált politikai korrektség jegyében nem meri megtenni, akkor egyáltalán miért nevezi meg az állampolgárságot a bűnügyi témájú sajtóközleményekben? Szerintem vagy a valódi etnikai hovatartozást kellene feltüntetni, vagy semmit.
– Mi ebben az ügyben nagyon szigorúan tartjuk magunkat a belügyminisztérium statisztikáihoz, amely az elfogott bűnelkövetők állampolgárságát pontosan feljegyzi. Az etnikai hovatartozásról nem gyűjt adatokat.

Az FPÖ politikusai, köztük ön is, a saját osztrák testvérpártjánál, az ÖVP-nél is jobban dicsérik az Orbán-kormányt. Néhány nappal ezelőtt a parlamenti felszólalásában is ezt tette. Egészen pontosan mit becsül az Orbán-kormányban? Kormányfőként ön is építene határzárat, mint ahogy a sajtóközleményekben is szerepel?
– Látva a növekvő káoszt, amelyet az osztrák szövetségi kormány fejetlen és felelőtlen politikája okozott – összhangban az európai intézményekkel –, azonnal irányváltásra van szükség. Egyedül Magyarország tartotta be a nemzetközi egyezményekből és az EU-s szerződésekből eredő kötelezettségeit, és próbál – elsősorban Ausztria és Németország mint az illegális bevándorlók áradata számára leginkább vonzó terület érdekében – rendezett határellenőrzést fenntartani. A saját határok őrzése és annak a meghatározása, hogy egy országban ki telepedhet le, minden demokratikusan irányított nép alapvető jogaihoz tartozik. Semmit nem változtat ezen, ha minden illegális bevándorlót és menedékkérőt „menekültnek” neveznek át. Werner Faymann osztrák kormányfőnek a lehető leghamarabb bocsánatot kellene kérnie a magyar miniszterelnöktől, Orbán Viktortól a kínos beszólásáért.

Találkozott már Orbán Viktorral? Amennyiben igen, mi volt a benyomása?
– Sajnos még nem részesültem ebben az örömben, de szívesen találkoznék vele.

Néhány évvel ezelőtt voltak kapcsolatépítési, közeledési próbálkozások az FPÖ és a Jobbik között, amelyek kudarcba fulladtak. Ön és Marine Le Pen, a francia szélsőjobboldali Nemzeti Front európai parlamenti képviselője többször is hangsúlyozta, hogy nem kívánják a közös pártcsaládjukban látni a Jobbikot. Mik a problémás pontok a magyar és az osztrák nemzeti radikálisok között?
– Semmilyen kapcsolatunk nincs a Jobbikkal.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.