Lengyel pártlicit Kijev támogatásáért

Európa biztonságáról, jövőjéről beszélni az ukrán válság nélkül elképzelhetetlen.

Stier Gábor
2015. 09. 11. 9:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lengyelország biztonsága szempontjából kulcsfontosságú a helyzet stabilizálódása a szomszédos Ukrajnában. Ezért aztán érthető, hogy Varsó a válság kirobbanása óta aktív szerepet igyekszik játszani a történések alakításában. Már a Majdanon felszólaltak a lengyel politikusok, Aleksander Kwasniewski a brit Pat Coxszal az Európai Parlament ukrajnai különmegbízottja volt, Radek Sikorski akkori külügyminiszter pedig német és francia kollégáival a helyzet kiéleződésekor kudarcba fulladt közvetítési kísérletet tett a hatalom és az ellenzék között. Ettől fogva a szerepét többek szerint túljátszó Varsó fokozatosan kiszorult a béketeremtő kísérletekből, így a minszki folyamatnak sem részese. Ezt a jelenleg már javában folyó választási kampányban az ellenzék a kormányzó Polgári Platform szemére is veti.

Érezhetően folyt a verseny kormány és ellenzék között a krynicai fórum idején is. Míg az ellenzék jelöltjeként elnökké választott Andrzej Duda azt hangsúlyozta, hogy Varsónak közvetlenül ki kell vennie a részét a rendezésből, addig Ewa Kopacz kormányfő ukrán kollégájával, Arszenyij Jacenyukkal találkozva támogatta a minszki folyamatot, ugyanakkor rámutatott a kelet-ukrajnai helyzet ingatag voltára, s hitet tett Ukrajna európai integrációjának a támogatása mellett. Ezt konkrét segítséggel is megfejelte, hiszen Varsó 100 millió eurós hitelt ad Kijevnek, mindenekelőtt a határátkelők korszerűsítésére.

Lengyelország Hollandiával közösen 2,5 millió euróval támogatja az Oroszország és a Nyugat között folyó információs háborúban a független orosz nyelvű adókat és portálokat, egy orosz nyelvű tévéadó létrehozásáról azonban már letettek. Az októberi választások egyértelmű esélyesének – nem véletlenül kapta Krynicában az Év Embere díjat Jaroslaw Kaczynski – tartott ellenzéki Jog és Igazságosság kormányfőjelöltje, Beata Szydlo eközben a fórumon arról beszélt, hogy a biztonsági helyzetre tekintettel 50 százalékkal, a GDP 3 százalékára emelnék a katonai költségvetést.

S míg a politikusok e kérdésben is kampányoltak, addig a szakértők a békeesélyek mellett egy Ukrajnának nyújtandó Marshall-terv szükségességéről beszéltek, s jobb híján azt latolgatták, elképzelhető-e egy hatalomváltás Oroszországban.

Egyeztettek a minszkiek. Telefonos konferenciát tartottak Oroszország, Ukrajna, Németország és Franciaország vezetői a kelet-ukrajnai békeszerződés megvalósításáról. A Kreml tájékoztatása szerint a fegyverkivonásról, helyi választások tartásáról tárgyaltak, továbbá arról, hogy különleges státust ajánlanak fel a szakadár területeknek a februári békeszerződés szellemében. (MN)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.