„Nagyfiú” fáziskéséssel

Magyarországon 2017-től lát munkához Székesfehérváron az úgynevezett előretolt vezetésirányítási törzselem.

Zord Gábor László
2015. 09. 04. 3:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A magyar katonai szakemberek által „nagyfiúnak” becézett egységek létrehozásáról még  2014-ben, a walesi NATO-csúcstalálkozón döntöttek. Ekkor összesen hat ország, Lengyelország, Románia, Bulgária, valamint a baltiak jelezték, hogy befogadnának ilyeneket.

Az NFIU lényege, hogy a tagországok központi parancsnoksága mellett működve részt vesz a tervezési folyamatokban, és előkészíti a szövetség kibővített reagáló erejének (NRF) magját alkotó, 48 órán belül telepíthető nagyon gyors reagálású harci kötelék (VJTF) helyi gyakorlatait, illetve esetleges éles bevetését.
Abban a koncepcióban, amely szerint a Krím annexióját követően Oroszország közvetlen fenyegetést jelent a keleti tagországokra, az NFIU rövidebb reakcióidőt tesz lehetővé egy támadás esetén, azt, hogy nem kell kapkodni vagy rögtönözni.

Az egységekben nagyjából negyvenen dolgoznak, ennek felét a fogadó ország adja, parancsnoka viszont jellemzően külföldi. Amikor fokozódik az aktivitás vagy vészhelyzet van, kibővítik az egység kapacitását, ilyenkor a létszáma akár a száz főt is elérheti.

A Walesben NFIU-t kérő országok köre pontosan lefedte azokat, amelyek az ukrajnai válságban keményvonalas oroszellenes álláspontot tettek magukévá, történelmileg (Bulgária kivételével) a legjobban fenyegetve érzik magukat, illetve földrajzilag valóban ki vannak téve az orosz katonai képességeknek. A nyugati országok értelemszerűen nem jöttek szóba, a Moszkvával szemben politikai síkon is visszafogottabb álláspontot képviselő, kevésbé veszélyeztetett szövetségesek, így Magyarország, Csehország és Szlovákia pedig nem kértek ilyen egységet. A nemleges döntésnek akkor az is része volt, hogy egyes vélemények szerint az NFIU-k telepítése sérti az 1997-es NATO–orosz alapokmány szellemiségét, hiszen az azt írta elő, hogy a felek tartózkodnak jelentős erők állandó telepítésétől az új tagországok területére. Bár az egységek nem nagyok, de vezetés-irányítási szerepük miatt semmiképpen sem jelentéktelenek, ráadásul permanens szervezetek.

A helyzet a tél végén azonban megváltozott, nagyjából azzal egy időben, hogy a magyar kormány korrigálta az Egyesült Államokkal kapcsolatos korábbi politikáját, például katonai kontingens küldését ajánlotta fel Irakba. A februári brüsszeli védelmi miniszteri találkozón már Hende Csaba tárcavezető is jelezte, hogy Budapest igényt tart egy „nagyfiúra”, amelyet Székesfehérváron, az Összhaderőnemi Parancsnokságon helyeznének el. Magyarországgal egy időben (egyes vélemények szerint a regionális politikai játszma részeként) Szlovákia is jelezte szándékát egy ilyen egység befogadására. Mivel később történt meg a döntés, a szolgálatba állást ekkor 2017-re tették. Azóta felvetődött, hogy felgyorsítják a folyamatot, így már 2016-ra elkészülhetnek.

Úgy tudjuk, hogy Fejér megye székhelyének laktanyáinál jelentős átalakítások várhatók. A székesfehérvári NFIU elhelyezése ugyanis jelenleg nem használt, elhanyagolt laktanyaépületek felújításával járna, illetve biztonsági megfontolások miatt elképzelhető, hogy lezárnák a két katonai objektumot jelenleg egymástól elválasztó Zámolyi utat.

Az NFIU telepítése csak az egyik jelentős változás, amelyet a Nyugat és Oroszország között kialakuló új hidegháborús viszonyrendszer okoz Magyarországon. Mint arról lapunkban korábban beszámoltunk, az Egyesült Államok a tatai laktanyában állandó jelleggel négy Abrams harckocsi és nyolc Bradley páncélozott szállító harcjármű, összesen ötven különböző jármű telepítését tervezi. Személyzetük csak a gyakorlatok idejére, váltásokban érkezne hazánkba, elsősorban a tavasztól őszig terjedő időszakban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.