Obama zsarnoknak nevezte Aszadot

Az amerikai elnök szerint Szíriában „irányított átmenetre” van szükség.

MTI
2015. 09. 28. 17:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Az Egyesült Államok kész együttműködni bármely országgal, beleértve Oroszországot és Iránt – mondta. – De be kell ismernünk, hogy annyi vérontás, annyi mészárlás után nem lehet visszatérés a háború előtti status quóhoz.” Obama zsarnoknak nevezte Bassár el-Aszad szíriai elnököt, és hangoztatta, hogy Szíriában „irányított hatalmi átmenetre” van szükség.

Barack Obama a nap folyamán később találkozik majd Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, kettejük megbeszélésén hangsúlyosan szerepel majd a Moszkvával szövetséges Aszad elnök és rendszerének sorsa is.

Az amerikai elnök a világszervezet fórumán leszögezte, hogy szó sem lehet az olyan „apokaliptikus szekták” megtűréséről, mint amilyen az Iszlám Állam terrorszervezet, és az Egyesült Államok „nem kér elnézést” azért, hogy a katonai erejét beveti ellene.

Szavai szerint az Oroszország ellen bevezetett amerikai szankciók nem a hidegháborúhoz való visszatérés szándékát tükrözik, de szavai szerint a világ nem lehet tétlen, miközben Oroszország büntetlenül sérti meg Ukrajna szuverenitását. „Ha ez következmények nélkül megtörténik Ukrajnában, akkor minden itt egybegyűlt országgal megtörténhet” – fogalmazott.

Az amerikai elnök a nemzetközi rend erejére és a háború megakadályozására vonatkozó példaként emelte ki az iráni nukleáris program korlátozásáról megkötött megállapodást. Hangsúlyozta, hogy Oroszország az Egyesült Államok partnere volt a cél elérésében.

Elmondta, hogy szükség esetén kész a katonai erőt alkalmazni a globális kihívások megoldása érdekében, de leszögezte, hogy a világot nem vezetheti olyan filozófia, amely szerint „a hatalom alakítja a jogot”. Sürgette, hogy az amerikai kongresszus oldja fel a Kuba elleni embargót.

A világszervezet szónoki emelvényéről elmondott, 43 perces beszédében – többi állam- és kormányfő rendszerint 15 percet kap – Obama most először nem tett említés az izraeli–palesztin konfliktusról.

„Fel szeretném szólítani az egész világot, és mindenekelőtt  térségem országait, hozzanak létre egységfrontot a szélsőségesség és az erőszak ellen” – hangsúlyozta Haszán Róháni iráni államfő, aki bírálta a nemzetközi közösséget, amiért kudarcot vallott az iraki, szíriai és jemeni konfliktusokkal szemben.

Róháni szerint az Egyesült Államok közel-keleti külpolitikája „vetette el a megosztottság és a szélsőségesség” magjait. „Nem szabad elfelejtenünk, hogy a mai háborúk, a pusztítás és a terror gyökerei a tegnapi megszállásban és katonai megszállásokban gyökereznek”.

Az iráni elnök azt is kijelentette: országa kész segíteni a szíriai és jemeni demokrácia megteremtését. „A hatalomnak inkább a választással, mintsem a fegyverekkel való konszolidálását támogatjuk” – mondta Róháni, akinek országa a szíriai rendszer és a jemeni síita lázadók szövetségese. „Ahogyan segítettünk a demokráciát létrehozni Irakban és Afganisztánban, úgy készek vagyunk elvinni a demokráciát Szíriába és Jemenbe is.”

Az iráni elnök hangsúlyozta: országa soha nem törekedett atomfegyverek gyártására, és igazságtalannak nevezte az Irán elleni szankciókat.

Az év végi  klímacsúcsnak otthont adó Franciaország 2020-ig kétmilliárd euróval növeli a klímaváltozás elleni küzdelemhez való hozzájárulását – jelentette be az ENSZ-közgyűlés általános vitáján hétfőn New Yorkban Francois Hollande francia elnök.

Hollande elmondta, hogy Franciaország a közös európai értékek alapján kész a válságövezetekből érkező menekültek befogadására, de hangsúlyozta, hogy a világnak ki kell vennie részét a probléma kezeléséből és nagyobb támogatást kell nyújtania az olyan nemzetközi szervezetek működéséhez a Szíriával szomszédos országokban, mint az ENSZ Menekültügyi főbiztosának hivatala, vagy a Világélelmezési Program.

Leszögezte, hogy a „diktátor” Bassár el-Aszad elnök nem lehet részese a szíriai rendezésnek, mert az „áldozatok és a hóhér” nem ülhetnek le egy tárgyalóasztalhoz. Felszólalása előtt Hollande elnök újságíróknak elmondta:  Franciaország kész együttműködni Oroszországgal és Iránnal a szíriai válság megoldása érdekében, de Moszkvának és Teheránnak meg kell értenie, hogy Aszad ebben nem kaphat szerepet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.