Robbantásért kért bocsánatot a francia titkosügynök

Kister szerint senkit nem akartak megölni, a cél csupán a hajó elsüllyesztése volt.

MTI
2015. 09. 07. 11:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jean-Luc Kister az új-zélandi TVNZ televízióban vasárnap elmondta, hogy kollégáival senkit sem akart megölni, amikor 1985. július 10-én két pokolgépet rögzítettek az Aucklandben horgonyzó hajóhoz. A Rainbow Warrior Francia Polinéziába, a Mururoa-zátonyhoz tartott, hogy tiltakozzon az francia nukleáris kísérletek ellen, és megpróbálja megakadályozni a végrehajtásukat. A robbanás megölte a 35 éves portugál származású holland fotóst, Fernando Pereirát.

Kister feltárta, hogy ő volt az a búvár, aki a pokolgépeket a hajótesthez erősítette. Közölte, szándékuk csupán a hajó elsüllyesztése volt, és a halálos áldozat miatt azóta is gyötri a lelkiismeret. Az akciót „nagy-nagy kudarcnak” nevezte. „Nem voltunk hidegvérű gyilkosok. Megtettünk mindent, hogy ne oltsuk ki a hajón lévő emberek életét” – hangoztatta.

Két bombát helyeztek el a hajótesten azzal a céllal, hogy az első – a gyengébb – csak károkat okozzon, és megijessze a hajón tartózkodókat, akik elmenekültek, majd a második elsüllyesztette a kikötőben lévő hajót. Fernando Pereira az első robbanás után visszament a hajón maradt felszereléséért, és életét vesztette a második robbanásban.

Az egykori titkosügynök elmondta, hogy csodálkozva fogadta, amikor megkapták az első parancsot a Greenpeace hajójának felrobbantására. A szervezetet ugyan bajkeverők társaságának tartotta, de nem nagyon veszélyesnek. „Olyan volt számunkra, mintha bokszkesztyűkkel akarnánk egy szúnyogot agyoncsapni” – hangoztatta, hozzátéve, azt mondták neki, hogy a Greenpeace-be KGB-ügynökök szivárogtak be.

Kister, aki a francia hírszerzés, a DGSE ügynöke volt, bocsánatkérését egyenes a megölt fotós lányához intézte. „Az új-zélandi televízió adta alkalmat felhasználva szeretnék a legmélyebb sajnálatomnak hangot adni és bocsánatot kérni Marelle Pereirától és családjától Frenando Pereira akaratlan haláláért. Bocsánatot kérek Új-Zéland népétől azért a tisztességtelen, alattomos küldetésért, amelyet egy szövetséges, baráti és békés ország ellen hajtottunk végre” – fogalmazott.

Bunny McDiarmid, a Greenpeace új-zélandi igazgatója közölte, jó hallani a bocsánatkérést, de annak a meggyőződésének adott hangot, hogy a francia ügynökök meggondolatlanul cselekedtek. McDiarmid annak idején matróz volt a Rainbow Warrior fedélzetén, de a robbanás pillanatában nem tartózkodott a hajón.
Peter Willcox, a jármű parancsnoka Facebook-posztjában arról írt, hogy őszintének véli Kister bocsánatkérését, de úgy véli, a francia ügynököknek mindegy volt az, hogy bárki meghallhat az akcióban.

Az incidens hosszú ideig megterhelte Franciaország és Új-Zéland viszonyát. Dominique Prieur és Alain Mafart francia titkosügynököket Új-Zélandon elfogták, mindketten bűnösnek vallották magukat nem szándékos emberölés vádjában. Tíz év börtönt kaptak, de három év után hazaszállították őket Franciaországba, ami felháborított sok új-zélandit, mondván kormányuk meghajolt a francia nyomás előtt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.