A tervezetet először tavaly terjesztették be, de elutasították. Most ismét napirendre tűzték, és előzetes vita nélkül csütörtökön elfogadták a kormánypárti szenátorok nagy többségének támogatásával.
„Azzal, hogy a spanyolt határoztuk meg hivatalos nyelvként, megerősítettük kulturális önazonosságunkat, és elismertük, hogy a lakosság több mint nyolcvan százaléka nem ért és nem beszél angolul” – mondta Tony Fas Alzamora szenátor.
A testület elnöke ellenezte a jóváhagyást, és azzal érvelt, hogy a huszonegyedik században a kormányzati erőfeszítéseknek a multikulturális irányban kell haladniuk.
Puerto Rico az Egyesült Államok társult állama. A lakosság többségének a spanyol az anyanyelve, de akik az Egyesült Államokhoz való csatlakozást szeretnék, az angol nyelv elsőrendűsége mellett állnak ki. Egy 1983-ban elfogadott törvény mindkét nyelvet hivatalosnak nyilvánította.
A törvénytervezetet még az alsóháznak is el kell fogadnia, hogy hatályba lépjen. Amint ez megtörténik, a kormányzat, a törvényhozás és az igazságszolgáltatás területén kötelező lesz a spanyol nyelv kizárólagos használata.