Michelle Bachelet, Chile elnöke kedden közölte, országa felkészül arra, hogy képes legyen jelentős számú menekültet befogadni, mivel országa tisztában van azzal, hogy a menekültválság „az egész emberiség tragédiája”. Az elnök bejelentése után Heraldo Munoz külügyminiszter közölte, a kormány mihamarabb kidolgoz egy „megvalósítható tervet”.
A helyi média arról számolt be, hogy a chilei kormány 100-150 szíriai család befogadásának felajánlását fontolgatja. A latin-amerikai országban jelenleg 80 ezer szíriai él a Prensa Latina kubai hírügynökség szerint. A közel-keleti menekültek befogadása nem új keletű dolog Chilében, hiszen a latin-amerikai ország ad otthont a közel-keleti térségen kívül élő legnagyobb, mintegy 450 ezer tagú palesztin közösségnek.
Nicolás Maduro venezuelai elnök 20 ezer szíriai menekültnek ajánlott fel menedéket országában. Chiléhez hasonlóan a Venezuelai Bolívari Köztársaság sem először fogadna be bajbajutottakat: a 2014-es izraeli–palesztin konfliktusban megsebesült vagy elárvult palesztin gyerekeket vett magához az olajban gazdag latin-amerikai ország.
Brazília, amely a szíriai konfliktus 2011-es kirobbanása óta kétezer menekültet fogadott be, ugyancsak nyitva tartja ajtaját a menekültek előtt. Az ország elnöke, Dilma Rousseff közölte, országa a válságos idők ellenére tárt karokkal fogadja a menekülteket.
A brazíliai GloboNews hírcsatorna internetes felülete szerint Sao Paulóban jelentős szír közösség él. A szíriai bevándorlók a 19. században érkeztek az amerikai kontinens legnépesebb városába, és jelentősen hozzájárultak a város fejlődéséhez.
A Brazíliát választó menekültek humanitárius vízumot igényelhetnek a latin-amerikai ország bejrúti konzuli hivatalában.
Oscar Cabello Sarubbi, Paraguay külügyminisztere ugyancsak úgy nyilatkozott a minap, hogy a kormány „nyitott a menekültek fogadására, de csak észszerű mértékben, amennyit az ország ténylegesen be tud engedni”.