A békéért emelt szót a püspöki szinódus

A világ számos térségét sújtó harcok és erőszak leállítását sürgette a Vatikánban zajló püspöki szinódus szombaton kiadott közleményében.

MTI
2015. 10. 24. 17:19
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A családról szóló püspöki szinódus felhívása a katolikus egyháznak a Közel-Keleten élő családok miatti aggodalmát fejezi ki. Az évek óta tartó „véres konfliktusok” elmondhatatlan borzalmak áldozataivá tették a térségben élőket, akiknek körülményei az utóbbi hónapokban és hetekben tovább rosszabbodtak a közlemény szerint.

A szinódus résztvevői hangsúlyozták, hogy az évek óta tartó véres konfliktusok, a tömegpusztító fegyverek használata, az emberek öldöklése, lefejezése, elrablása, a nőkkel való kereskedelem, a gyermekek katonának való kényszerítése, a vallási és nemzetiségi hovatartozás miatti üldözések, az imahelyek és a kulturális örökség elpusztítása több ezer családot kényszerítettek otthonuk elhagyására és menekülésre.

Felhívásukban hozzátették: ebben a „drámai kontextusban” az emberi méltósághoz és a népek közötti békés együttéléshez való alapvető jog sérül meg, az élethez és a vallásszabadsághoz való joggal, és ugyanígy sérülnek a nemzetközi humanitárius jogok is.

A püspöki szinódus tagjai szolidaritásukról és imájukról biztosították a Közel-Keleten élőket, közöttük a vallási vezetőket, hívőket és a térség összes lakosát. A püspökök a túszul ejtett emberek szabadon engedését sürgették.

„Ne legyen több erőszak, elég a terrorizmusból, legyen vége a pusztításnak és az üldözésnek! Azonnal legyen vége az ellenségeskedésnek és a fegyverkereskedelemnek!” – olvasható a püspöki felhívásban.

A szinódus résztvevői köszönetüket fejezték ki Jordániának, Libanonnak, Törökországnak és annak a számos európai országnak, amelyek befogadták a menekülteket. Ugyanakkor arra szólították fel a nemzetközi közösséget, hogy „az egyéni érdekeket félretéve a diplomácia, a párbeszéd és a nemzetközi jog eszközeivel keressen megoldást”.

„Meggyőződésünk, hogy a béke lehetséges, és meg lehet állítani az erőszakot Szíriában, Irakban, Jeruzsálemben és az egész Szentföldön, amely napról napra egyre több családot és ártatlan civileket érint, egyre súlyosbítva a humanitárius válsághelyzetet” – szól a közlemény.

A püspökök ugyanilyen aggodalomnak adtak hangot a világ más részein, de hasonló körülmények között élő családok helyzetéért, külön megemlítve Afrikát és Ukrajnát, ahol szintén a „méltóságteljes és békés” élethez való visszatérést szorgalmazták.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.