A bevándorlásellenesek nyertek Svájcban

Úgy tűnik, a menedékjog jelentős szigorítását szorgalmazó, jobboldali populista Svájci Néppárt győzött.

MTI
2015. 10. 18. 17:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A menedékjog jelentős szigorítását és az Európai Uniótól való távolodást követelő, jobboldali populista SVP a kétkamarás törvényhozás nagyobbik testületében, a 200 tagú Nemzeti Tanácsban 65 mandátumot nyert el, ami a párt történetében rekordnak számít – derült ki az SDA svájci nemzeti hírügynökség előrejelzéséből. Az SVP korábbi legjobb szereplése 2007-ben volt, amikor 62 képviselői helyet sikerült szereznie, négy évvel ezelőtt 54 mandátum jutott a pártnak. A 26 kantonból eddig 13-ban születtek meg a végleges eredmények, 11 kanton esetében előzetes eredményeket közöltek.

Az SVP-t alapító és az ország legbefolyásosabb és egyben legvitatottabb politikusának számító Christophe Blocher lányát, Magdalena Martullo-Blochert képviselővé választották az ország legnagyobb kantonjában, a keleti Graubündenben, amit sokan a francia szélsőjobboldali Nemzeti Frontot (FN) vezető Marine Le Pen felemelkedéséhez hasonlítanak.

A választás második helyezettje az előzetes adatok szerint – és az előrejelzéseknek megfelelően – a Svájci Szociáldemokrata Párt (SPS), amelynek célja egy mérsékelt menekültügyi reform megvalósítása és az EU-val való szorosabb együttműködés. A párt pozíciója gyengült, ugyanis az eddiginél 3-mal kevesebb, azaz 43 mandátummal kell beérnie.

A jobboldal második legerősebb pártja, a szintén a bevándorlás korlátozásáért síkra szálló Szabadelvű Demokratikus Párt (FDP) az SVP-hez hasonlóan erősítette pozícióját, és az eddiginél 5-tel több, azaz 35 képviselői helyre számíthat a parlamentben.

A Zöldek nevű párt 4, a Zöld Liberális Párt (GLP) pedig 6 helyet veszített az előzetes eredmények szerint.

A hivatalos eredmények közzététele hétfőn a korai órákban várható.

A vasárnapi választáson a részvételi arány szokás szerint alacsony volt: az ötmillió szavazásra jogosult állampolgár kevesebb mint ötven százaléka járult csak az urnákhoz. Az alacsony részvételi arány hátterében az áll, hogy a sajátos svájci politikai rendszer szerint a parlament választja meg tagjai közül négy évre a végrehajtó hatalmat gyakorló Szövetségi Tanácsot, a hétfős kormányt, amelyben 1959 óta valamennyi nagyobb párt képviselteti magát, és konszenzussal hoz döntést. Az új törvényhozás december 9-én választja meg az új minisztereket.

A voksolással az sem dől el, hogy ki lesz az ország vezetője – állam- és kormányfője egy személyben –, őt és az alelnököt ugyanis mindig egy évre választja a törvényhozás a kormány tagjai közül.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.