A török kormányfő helyrerakta Merkelt

Az eddigi hárommilliárd eurós összegnél többet kellene adnia Törökországnak a menekülthelyzet kezelésére.

MTI
2015. 10. 19. 13:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A miniszterelnök az A Haber televízió élő adásában leszögezte: országa nem fogadja el az Európai Unió azon ajánlatát, hogy pénzért cserébe letelepítse a migránsokat. „Ezt megmondtam Merkelnek. Nem lehet Törökországtól azt várni, hogy koncentrációs táborrá változzon, és az összes menekült a területén maradjon” – hangsúlyozta, hozzátéve ugyanakkor, hogy az „illegális migrációt ellenőrzés alatt kell tartani”. Davutoglu egyúttal arról is beszélt, hogy az uniónak az eddig kilátásba helyezett hárommilliárd eurós összegnél többet kellene adnia Törökországnak a menekülthelyzet kezelésére. Kitért arra, hogy ezt az összeget a Törökországnak mint EU-tagjelöltnek járó előcsatlakozási alapból folyósítanák, de ahhoz további forrásokat kell hozzátennie Brüsszelnek, mivel „a szükségletek növekedhetnek”.

A török kormányfő ezenkívül kitért arra, hogy szerinte azonnal meg lehetne nyitni hat újabb fejezetet az ország európai uniós csatlakozási tárgyalásain. Uniós vezetők a menekültválság kezelésében való együttműködésért cserébe megígérték az 1999 decembere óta tagjelölt Törökországnak a tárgyalások folytatását. Ciprus hétfőn azonban már jelezte, hogy a maga részéről továbbra is ellenzi ezt, mivel szerinte nem szűntek meg azok az okok, amelyek miatt blokkolta e tárgyalásokat. Davutoglu a hétfői interjúban kiemelte: az Európai Unió pozitív álláspontot képvisel Törökország azon kérésével kapcsolatban, hogy a török állampolgárok 2016. július végétől vízum nélkül utazhassanak be az unió területére, de „világos kép csak jövőre fog kialakulni” ezzel kapcsolatban.

A miniszterelnök közölte azt is, hogy orosz gyártmányú volt, de Moszkva állítása szerint nem az orosz erők használták azt a drónt, amelyet  múlt héten lelőtt a török légierő, miután az Szíria irányából megsértette az ország légterét. Mint Davutoglu elmondta, lehet, hogy a drónt Bassár el-Aszad szíriai elnök erői, a Népvédelmi Egységek (YPG) nevű szíriai kurd milícia vagy más fegyveres csoportok használták. Mindazonáltal a kormányfő azt is leszögezte, hogy a légi jármű lelövése Ankara szerint elrettentő erővel bírt, és reméli, hogy a török légteret korábban kétszer is megsértő Oroszország a jövőben óvatosabban fog eljárni ezek után.

Ahmet Davutoglu szólt arról, hogy a török hatóságok azonosították az október 10-ei ankarai terrorakció egyik elkövetőjét, azt az öngyilkos merénylőt, aki társával több mint száz embert küldött a halálba. Mint mondta, a másik elkövető azonosítása még folyamatban van. A bombatámadással összefüggésben eddig tizenöt embert vettek őrizetbe, közülük négyet vasárnap este tartóztattak le. Robbanószerkezetek készítésével és az alkotmányos rend megdöntésére tett kísérlettel vádolják őket az Anadolu török állami hírügynökség közlése szerint.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.