A történet még 2007-re nyúlik vissza, amikor a Tabligi Dzsamat muzulmán fundamentalista szervezet a helyi építési hatóságtól kért – nem először – engedélyt, hogy az akkor már 2500 fős közösségi házat kibővíthesse. Newham városrész azonban 2012-ben kimondta, hogy az épület jelentős parkolási nehézségeket okozna, a területen amúgy is jobb volna lakásokat kialakítani. A Tabligi Dzsamat (jelentése: szövetség a hit terjesztésére), melyet már amúgy is többször vádoltak erőszakos hitterjesztéssel és radikalizációval, megtámadta a helyi döntést. Három év elteltével tegnap a területfejlesztési minisztérium hozott döntést az ügyben, eszerint úgy tűnik, végleges, hogy nem épül meg a muzulmán vallási centrum. Egyébként a közösséghez tartozónak vallotta magát az az illető is, aki a röszkei határbontás irányítójaként híresült el, és akinél hét különböző útlevelet találtak elfogása után.
A dél-londoni Morden városrészben már 2003 óta működik a Baitul Futuh (Győzelmek háza) mecset, amely még a tervezett newhaminál is nagyobb. Tízezer ember befogadására alkalmas, Európa legnagyobb mecsetjeként tartják számon. Európában ma már könnyen találni mecseteket. A félmilliós németországi Duisburgban százezerre tehető a muszlim vallásúak száma. Itt nagyon erős lobbi indult meg a vallási vezetők részéről, hogy a használaton kívüli katolikus templomok közül párat a török közösség vehessen használatba. A Marxloh városrészben azonban nem beköltözés történt, hanem 2008-ban új építésű mecset nyílt. A városban az utóbbi években hat katolikus templomot zártak be, számítások szerint három évtized alatt harmadára csökkent az aktív katolikus hívők száma.
Nagy muszlim kulturális központ épül közben a török állam finanszírozásával Bukarestben, 11 ezer négyzetméteres területen. Az építkezés 3 millió eurós költségét Ankara állja. A muszlim közösségi intézmények építésénél minden alkalommal előkerül a demokráciakártya, a vallási vezetők előszeretettel hivatkoznak a nyugati társadalmakban elfogadott sokszínűségre, toleranciára, hogy a beruházás melletti érveiket erősítsék. A Bukarestbe építendő mecsettel kapcsolatban a romániai főmufti még a nyáron úgy nyilatkozott, hogy Románia a béke hazája, a romániai muszlimok jó román és európai állampolgárok. „A román kormány támogatása pedig azt mutatja, hogy sokat jelentünk hazánk, Románia számára. A kisebbségként kapott támogatás a demokrácia bizonyítéka” – mondta Juszuf Murat. A romániai muszlim közösség zöme, mintegy 70 ezren Dobrudzsában élnek, őket a konstancai, 1913-ban átadott mecset szolgálja.