Ára van a voksnak Ukrajnában

A kétpárti összefogás mozgósítóerejében bíznak a kárpátaljai magyar vezetők.

Pataky István
2015. 10. 24. 10:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ukrajnában a hatályos szabályozás szerint kizárólag pártlistákon juthatnak be a városi, járási és megyei közgyűlésekbe a képviselők, amennyiben elérik az ötszázalékos küszöböt. A legutóbbi helyhatósági választáson a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ), illetve az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ) képviselői kevéssel haladták meg az akkor még önkormányzati mandátumot érő három százalékot. A KMKSZ és az UMDSZ szeptember elején választási megállapodást kötött, így azokon a helyeken, ahol egyik szervezetnek sincs esélye arra, hogy külön-külön bejusson az önkormányzatokba, közös listát indítottak. A megyei listát névleg a KMKSZ állította, de arra fele-fele arányban mindkét szervezet jelöltjei felkerültek, míg Beregszász városában az UMDSZ állította a listát, és arra mindkét szervezet paritásos alapon adott jelölteket. Ukrajnában egyébként várhatóan felértékelődnek az önkormányzatok, a tervbe vett decentralizáció révén ugyanis jelentősen bővülnek a hatásköreik.

Darcsi Karolina, a KMKSZ politikai és kommunikációs titkára, aki a kétpárti megállapodás alapján az UMDSZ beregszászi képviselőjelölt-listáját vezeti, lapunknak elmondta, sok múlik a magyarok részvételén. – Örülnék annak, ha maréknyi magyarságunk fontosnak tartaná érdekképviseletük támogatását a választás napján, és elmenne szavazni magyar pártjaink magyar jelöltjeire – hangsúlyozta a politikus, aki szerint mozgósítóerőt jelenthet a KMKSZ–UMDSZ-összefogás, hiszen ezt az igényt éppen a kárpátaljai magyarság fogalmazta meg. Darcsi Karolina szerint a két párt összefogása arról tanúskodik, hogy amikor igazán nagy a tét, a magyarság politikai nézeteket, ellentéteket félretéve képes összefogni a szülőföldön való megmaradásért. Hozzátette: a választási törvényben rögzített ötszázalékos bejutási küszöb is megkívánta az összefogást.

Hogy a megméretés tisztasága ezúttal sem garantált, azt jól jelzi az Opora ukrán szervezet információja, miszerint csütörtökön az egyik képviselőjelölt – szerencsétlenségére – egy rendőrnek is 250 hrivnyát (mintegy háromezer forint) ajánlott szavazatáért. Az utóbbi időben több mint negyven bírósági eljárást indítottak a választásokkal kapcsolatos megvesztegetések miatt, de nyilvánvaló, hogy az esetek túlnyomó többsége felderítetlen marad. Darcsi Karolina emlékeztetett, Ukrajnában az elmúlt választások során számos esetben egyszerűen felvásárolták a polgárok szavazatait. – Bízunk abban, hogy az emberek mostanra tanultak hibáikból, megfizették a tanulópénzt azzal, hogy a saját bőrükön tapasztalták, milyen az, amikor a felvásárolt voksokkal olyan politikusok kerülnek vezetői székekbe, akik gazdasági csőd közelébe és háborúba sodorják az országot. Ennek következtében azok az emberek, akik akkor szavazatukért cserébe elfogadták a pénzt, mára a többszörösét fizették vissza – fogalmazott a KMKSZ politikusa.

A kárpátaljai magyar vezetők arra kérik a külföldön tartózkodó kárpátaljaiakat, hogy a választás idejére térjenek haza, és voksoljanak. Egyúttal cáfolták a híreszteléseket, miszerint vasárnap katonai behívókat kézbesítenének a szavazókörökben a hadköteleseknek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.