Ukrajnában a hatályos szabályozás szerint kizárólag pártlistákon juthatnak be a városi, járási és megyei közgyűlésekbe a képviselők, amennyiben elérik az ötszázalékos küszöböt. A legutóbbi helyhatósági választáson a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ), illetve az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ) képviselői kevéssel haladták meg az akkor még önkormányzati mandátumot érő három százalékot. A KMKSZ és az UMDSZ szeptember elején választási megállapodást kötött, így azokon a helyeken, ahol egyik szervezetnek sincs esélye arra, hogy külön-külön bejusson az önkormányzatokba, közös listát indítottak. A megyei listát névleg a KMKSZ állította, de arra fele-fele arányban mindkét szervezet jelöltjei felkerültek, míg Beregszász városában az UMDSZ állította a listát, és arra mindkét szervezet paritásos alapon adott jelölteket. Ukrajnában egyébként várhatóan felértékelődnek az önkormányzatok, a tervbe vett decentralizáció révén ugyanis jelentősen bővülnek a hatásköreik.
Darcsi Karolina, a KMKSZ politikai és kommunikációs titkára, aki a kétpárti megállapodás alapján az UMDSZ beregszászi képviselőjelölt-listáját vezeti, lapunknak elmondta, sok múlik a magyarok részvételén. – Örülnék annak, ha maréknyi magyarságunk fontosnak tartaná érdekképviseletük támogatását a választás napján, és elmenne szavazni magyar pártjaink magyar jelöltjeire – hangsúlyozta a politikus, aki szerint mozgósítóerőt jelenthet a KMKSZ–UMDSZ-összefogás, hiszen ezt az igényt éppen a kárpátaljai magyarság fogalmazta meg. Darcsi Karolina szerint a két párt összefogása arról tanúskodik, hogy amikor igazán nagy a tét, a magyarság politikai nézeteket, ellentéteket félretéve képes összefogni a szülőföldön való megmaradásért. Hozzátette: a választási törvényben rögzített ötszázalékos bejutási küszöb is megkívánta az összefogást.
Hogy a megméretés tisztasága ezúttal sem garantált, azt jól jelzi az Opora ukrán szervezet információja, miszerint csütörtökön az egyik képviselőjelölt – szerencsétlenségére – egy rendőrnek is 250 hrivnyát (mintegy háromezer forint) ajánlott szavazatáért. Az utóbbi időben több mint negyven bírósági eljárást indítottak a választásokkal kapcsolatos megvesztegetések miatt, de nyilvánvaló, hogy az esetek túlnyomó többsége felderítetlen marad. Darcsi Karolina emlékeztetett, Ukrajnában az elmúlt választások során számos esetben egyszerűen felvásárolták a polgárok szavazatait. – Bízunk abban, hogy az emberek mostanra tanultak hibáikból, megfizették a tanulópénzt azzal, hogy a saját bőrükön tapasztalták, milyen az, amikor a felvásárolt voksokkal olyan politikusok kerülnek vezetői székekbe, akik gazdasági csőd közelébe és háborúba sodorják az országot. Ennek következtében azok az emberek, akik akkor szavazatukért cserébe elfogadták a pénzt, mára a többszörösét fizették vissza – fogalmazott a KMKSZ politikusa.
A kárpátaljai magyar vezetők arra kérik a külföldön tartózkodó kárpátaljaiakat, hogy a választás idejére térjenek haza, és voksoljanak. Egyúttal cáfolták a híreszteléseket, miszerint vasárnap katonai behívókat kézbesítenének a szavazókörökben a hadköteleseknek.