Aszad jövője képezi a legfontosabb nézeteltérést

Olyan terv is felmerült a nemzetközi tárgyalásokon, mely szerint fél éven belül béke lehet Szíriában.

MTI
2015. 10. 30. 20:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„A tárgyalások nyolc órán át tartottak. Minden témával foglalkoztunk, a legnehezebbekkel is. Vannak pontok, amelyekben nincs egyetértés, de sokat haladtunk előre, és ezért két hét múlva ismét találkozunk, ugyanebben az összetételben” – mondta Laurent Fabius.

Bassár el-Aszad szíriai elnök jövőjét illetően volt a legfontosabb nézeteltérés, de voltak olyan témák, amelyekben megállapodás született. Ezek az átmenet folyamata, a választások és az ENSZ szerepe – tette hozzá.

„Fontos gondok megoldatlanul maradtak, de másokban egyetértettünk. A találkozó nem volt könnyű, de történelminek minősül. Ez volt az első alkalom, hogy minden szereplő közös asztalhoz ült, nagyon építő légkörben” – mondta Federica Mogherini, az Európai Unió külpolitikai főképviselője. Ő is kiemelte, hogy még megoldatlan, meddig maradhat hatalmon Aszad.

Philp Hammond brit külügyminiszter szerint egyetértés volt abban, hogy újra össze kell ülni miniszteri szinten a következő hetekben. „A folyamat lendületet vett” – jelentette ki.

Diplomáciai források szerint felmerült egy terv arról, hogy négy-hat hónapon belül tűszünetet kell elérni Szíriában. Ebben még nem állapodtak meg a felek, de fontolgatják az ötletet.

A zárónyilatkozatban a résztvevők országos tűzszünetre, a kormány és ellenzéke között elakadt tárgyalások felújítására és új választások kiírására szólítottak fel. Egyetértettek abban, hogy rendkívüli szükség van valamennyi diplomáciai erőfeszítés felgyorsítására. Felkérik az ENSZ-et, hogy ültesse le egymással a szíriai kormány és az ellenzéke képviselőit, hogy elindíthassák a politikai folyamatot, amely „hiteles, befogadó, a vallási ellentéteken felülkerekedő kormányzat létrehozásához vezet”, amelyet új alkotmány megalkotása és választás követ. A választásokat az ENSZ felügyeletére bízzák.

A dokumentum hangsúlyozza, hogy Szíriának területileg egységes, független és világi jellegű államnak kell maradnia, az Iszlám Államhoz hasonló terroristaszervezeteket pedig szét kell verni.

A csütörtök este kezdődött, kétnapos tárgyalások kulcsszereplői között voltak az Aszadot pártoló Oroszország és Irán mellett a szíriai elnök ellen harcoló felkelők legfőbb támogatói, az Egyesült Államok, Szaúd-Arábia és Törökország. Irán kivételével a múlt héten Bécsben valamennyien részt vettek már egy tárgyalási fordulón.

Az Aszad-rezsim és az ellenzék képviselői ezúttal sem voltak jelen, a meghívottak listája viszont kibővült a közel-keleti régió és Európa több országával, köztük Jordániával, Katarral, az Egyesült Arab Emírségekkel, Irakkal, Libanonnal, Németországgal, Franciaországgal és Nagy-Britanniával.

Az amerikai külügyminiszter szerint a Szíriával kapcsolatos diplomáciai helyzet hosszú ideje a legígéretesebben alakul a válság megoldására összehívott bécsi értekezlet résztvevőinek köszönhetően. Orosz kollégája azt hangsúlyozta, hogy a szíriai elnök jövőjéről a népnek, és nem a külföldnek kell döntenie.

Közös péntek esti sajtótájékoztatójukon John Kerry hangsúlyozta, hogy a bécsi értekezlet egy új, mindeddig a legígéretesebb diplomáciai folyamat kezdetét jelzi, mert a jövőre koncentrált, és nem a polgárháború okaira. A résztvevők megállapodtak, hogy az ENSZ segítségével kidolgozzák az általános tűzszünet feltételeit, és ezzel párhuzamosan folyik majd a politikai rendezés megújítása. Mindannyian érezzük, hogy a helyzet sürgető - mondta.

Az összes résztvevő – köztük az regionális riválisok, mint Irán és Szaúd-Arábia – megígérte, hogy támogatja a független és világi Szíriát, az ország intézményeinek a fenntartását, az összes szíriai jogainak a megvédését, és hogy küzdeni fog az Iszlám Állam terroristái ellen – hangsúlyozta.

Kerry ismertette a zárónyilatkozat fő pontjait, és azt mondta, hogy úgy érzi, ezúttal a rendezési folyamat „valódi lesz”, mert több kudarcos próbálkozás után most minden résztvevő állam támogatja a folyamatot. Elismerte ugyanakkor, hogy nehéz lesz végig vinni. Bécs csak a kezdet volt, nem a záró fejezet – mondta.

Az amerikai külügyminiszter véletlennek minősítette, hogy Washingtonban éppen pénteken jelentették be az amerikai különleges erők több tucat katonájának az észak-szíriai kurd területre vezénylését, és tagadta, hogy a bejelentéssel befolyásolni akarták a bécsi értekezletet. Ő tudott ugyan a tervekről, de csak péntek reggel értesült a döntés megszületéséről – mondta.

Az orosz külügyminiszter azt hangsúlyozta a tájékoztatón, hogy Bassár el-Aszad jövőjéről maguknak a szíriaiaknak kell dönteniük. Egy kérdésre válaszolva cáfolta, hogy Moszkva ragaszkodik az elnök hatalomban tartásához. „Soha nem mondtam, hogy Aszadnak mennie vagy maradnia kell. Azt mondtam, hogy Aszad sorsáról a szíriai népnek kell döntenie, akárcsak a szíriai állam alakulását érintő többi kérdésről. Moszkva a külföldi beavatkozást ellenzi” – jelentette ki.

Lavrov bírálta Washingtont, amiért Damaszkusz vagy az ENSZ felhatalmazása nélkül, egyoldalúan döntött katonák küldéséről Szíriába. Oroszország változatlanul amellett van, hogy a terrorizmus elleni küzdelmet a nemzetközi jog keretei között folytassák, és a beavatkozó országnak el kell nyernie a kormány beleegyezését, és szükséges hozzá az ENSZ Biztonsági tanácsának a határozata is – mondta.

Az amerikai katonák megjelenése a harctéren még fontosabbá teszi, hogy Oroszország és az Egyesült Államok fegyveres erői együttműködjenek egymással – hangsúlyozta.

A tervezett átfogó tűzszünetet illetően Lavrov kijelentette: az egyetlen terrorista szervezetre sem vonatkozhat. Közölte: az értekezlet résztvevő megállapodtak, hogy összevetik listáikat ezekről a szervezetekről.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.