A kisebbik koalíciós partnert, a konzervatív Osztrák Néppártot képviselő Sebastian Kurz szerint a kerítésre az unió külső határain lévő állapotok miatt van szükség. Magyarországra utalva arra emlékeztetett: már hónapokkal ezelőtt ő maga is arról beszélt, hogy amennyiben nem oldódik meg az unió külső határszakaszain a helyzet, úgy egyre több állam próbálhatja majd maga orvosolni a problémát.
Hangsúlyozta: arról nem szeretne vitatkozni, hogy miképpen nevezzék ezt a létesítményt, amelyet szerinte akár „rácsnak” is lehetne hívni.
Hatalmas feladat előtt állunk nap mint nap – jelentette ki a belügyminiszter Salzburgban csütörtökön. A városban tartott menekültügyi konferencián az ugyancsak néppárti Johanna Mikl-Leitner elmondta: mindennap átlagosan 300-400 menekültkérelmet adnak be Ausztriában, tehát minden második nap egy kisebb falu lakosságának megfelelő számú embert kell elhelyezni.
Csütörtök délután ismét kiéleződött a helyzet az osztrák–szlovén határon. A horvát Nova TV arról számolt be, hogy a migránsok áttörték az osztrák rendőrkordont a szlovéniai Sentiljnél.
A Sentilj-Spielfeld határátkelőnél több ezer ember torlódott fel, akik reggel óta arra várnak, hogy átléphessenek Ausztriába. A tömegben a délután folyamán többször is verekedést tört ki. A kordont éppen akkor törték át a migránsok, amikor odaért az osztrák rohamrendőrség – tájékoztatott a Nova TV helyszínen tartózkodó tudósítója.
A menekültek megpróbálták átdobni a gyerekeket a kétméteres kerítésen, majd tömegesen másztak át a kordonokon. Hirtelen nagy lett a zűrzavar, pánik tört ki, a gyerekek sírtak, óriási volt a kiabálás és többen össze is verekedtek. A rendőrség és a katonaság megpróbált rendet teremteni. Azok, akik átmásztak a kerítésen, ott állnak az osztrák oldalon és nem tudják, mit tegyenek. Sok család így szétszakadt, egyesek az osztrák, míg családtagjaik a szlovén oldalon maradtak – tették hozzá.
Az M1 Ausztriában tartózkodó tudósítója azt mondta: tapasztalatai szerint az okozza a feszültséget, hogy az osztrák oldalon lassan megy a menekültek továbbszállítása. Autóbuszokkal, csak ötvenesével tudják továbbvinni az embereket, ezért csütörtökön már grazi taxik is megjelentek a határoknál. A taxisok elmondása szerint egy út Bécsig 320-350 euró, ami átszámítva nagyjából 100-110 ezer forintnak felel meg.
A szlovén kormány megvitatta azokat az intézkedéseket, amelyek hatályba léphetnek, amennyiben a menekültválság súlyosbodik az országban – közölte Vesna Györkös Znidar szlovén belügyminiszter a kormányülést követően megtartott sajtótájékoztatóján. A miniszter szerint az intézkedések között lehet kerítés vagy valamilyen más műszaki akadály is.
Vesna Györkös Znidar nem tért ki arra, milyen egyéb szigorításokat vagy intézkedéseket vezethet Ljubljana, de kijelentette, hogy mindenre van forgatókönyvük.
„A kormány a csütörtöki ülésen minden forgatókönyvet és intézkedést áttanulmányozott, de ezeket csak akkor fogja hatályba léptetni őket, ha arra szükség lesz” – tette hozzá.
„Éberen figyeljük, mit történik az osztrák oldalon” – mondta a belügyminiszter, majd hozzátette: értesüléseik szerint Ausztria nem zárja le Szlovéniával közös határát, hanem olyan intézkedéseket vezet be, amelyekkel könnyebben szavatolja országa biztonságát.
Karl Erjavec külügyminiszter a kormányülés után a sajtónak úgy nyilatkozott: a kormány „menet közben” hoz döntéseket. A fontos az, hogy Ausztria és Bajorország továbbra is fogadja a migránsokat – mondta.
Amennyiben Ausztria megerősíti határvédelmét, ahhoz Szlovéniának is alkalmazkodnia kell, és hasonló intézkedéseket kell bevezetnie – tette hozzá.