Az USA fokozza a terroristák elleni csapásokat

Ennek hátterében az az elégedetlenség állhat, mely szerint nem érnek el túl nagy sikereket.

MTI
2015. 10. 27. 22:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tárcavezető hangsúlyozta, hogy az Obama-kormányzat változtatott a dzsihadisták elleni támadások irányán is, vagyis a jövőben az IÁ által Szíria „fővárosává” kikiáltott Rakka, valamint Anbár tartomány fővárosa, Ramádi lesz a légi hadműveletek fő célpontja.

Joseph Dunford amerikai vezérkari főnök ugyanezen a meghallgatáson jelezte: megfontolja majd, hogy növeljék az iraki hadsereget segítő amerikai csapatok létszámát az Iszlám Állam elleni hatékonyabb küzdelem érdekében.

Az utóbbi 10 hónap során 1,2 millióval emelkedett a segélyre és védelemre szorulók száma, és a tél közeledtével sok család számára a helyzet valószínűleg csak rosszabbra fordul – mondta Stephen O’Brien, az ENSZ-főtitkár humanitárius ügyekben és a rendkívüli segélyek koordinálásában illetékes helyettese kedden az ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT) előtt.
A szíriai polgárháború korunk „legnagyobb menekültügyi válságát” szabadította el a világszervezet illetékese szerint. Szíriában 6,5 millió a belső menekültek száma, míg 4,2 milliónyian elmenekültek az országból. A harcok és az erőszak miatt a lakosság fele az otthona elhagyására kényszerült – gyakran nem is egy ízben – az utóbbi négy év alatt – közölte O’Brien.
Az idén közel 680 ezer menekült vállalta a veszélyes átkelést a Földközi-tengeren Európába. Az átkelt emberek több mint fele szíriai.
Megerősítette, hogy az ország északnyugati részén közel 120 ezer ember volt kénytelen elmenekülni otthonából a bombázások és a földön zajló hadműveletek miatt. Szíria legnagyobb városában, Aleppóban a kormány és ellenzéki csapatok továbbra is polgári célpontokat támadnak.

A The Washington Post úgy fogalmaz: az Egyesült Államok azt fontolgatja, hogy csapatait közelebb tolja az első vonalhoz mind Szíriában, mind Irakban. Ennek hátterében a lap szerint az áll, hogy egyes amerikai tanácsadók nyomást gyakorolnak a Fehér Házra, elégedetlenségüket fejezve ki amiatt, hogy nem érnek el túl nagy sikereket az IÁ elleni harcban.

Ezért Washington fontolóra veszi – írja a lap –, hogy az amerikai jelenlétet erőteljesen kiterjeszti mind Irakban, mind Szíriában. Arról még nincsenek konkrét elképzelések, hogy mennyivel növelnék az ottani amerikai katonák létszámát, egyelőre csak a különleges erők kisebb csoportjáról lenne szó, a katonai tanácsadók pedig az iraki hadműveleti területekhez közelebb végeznék feladatukat.

Az amerikai erők nem túlságosan nagy hatékonyságára hivatkoztak a múlt héten Irakban az ottani kormánykoalíció tagjai és a befolyásos síita milíciák azt sürgették a kormányfőtől, hogy kérje Oroszországtól az IÁ ellen Szíriában folyó légicsapások kiterjesztését az ország területére. Haider al-Abadi miniszterelnök állítólag azt válaszolta, most nem alkalmas az idő arra, hogy Bagdad bevonja az oroszokat a harcokba, mivel az csak bonyolítaná az amerikaiakkal való viszonyt, továbbá a jövőben kedvezőtlen következményei lennének az Amerikával való hosszú távú kapcsolatokra nézve.

Az ENSZ-főtitkár szavait idézte Németh Zsolt, a külügyi bizottság fideszes elnöke a testület keddi ülése után tartott sajtótájékoztatóján, Budapesten. A zárt tanácskozáson a képviselők az Információs Hivatal és a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat beszámolóját hallgatták meg az iraki és a szíriai helyzetről. Németh Zsolt az ülést követően hangsúlyozta: a katonai megoldás nélkülözhetetlen a iraki és szíriai konfliktusban, amelynek „epicentruma” az Iszlám Állam, így az ellene való eredményes fellépés, a terrorszervezet felszámolása kulcskérdés.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.