Ban Ki Mun: A migránsválság globális probléma

Mint mondta, ennek megoldásában az Európai Uniónak vezető szerepet kell kapnia.

MTI
2015. 10. 19. 17:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ban Ki Mun erről hivatalos szlovákiai látogatása pozsonyi állomásán beszélt hétfőn Miroslav Lajcák szlovák külügyminiszterrel tartott közös sajtótájékoztatójukon.

Az ENSZ-főtitkár és a szlovák külügyminiszter találkozóján a migránsválság kérdésére adható válaszok, a közelgő párizsi klímakonferencia kihívásai, valamint a fenntartható fejlődés, a terrorizmus elleni harc és a konfliktusmegelőző diplomácia lehetőségei voltak a központi témák.

Ban Ki Mun az európai migránsválság kapcsán azt mondta: egyetért azzal az elképzeléssel, hogy elsődlegesen a migránsválság kiváltó okait kell kezelni azok kialakulásának helyszínén, de mivel ez eddig nem járt sikerrel, most Európában is megoldást kell találni a kérdésre, és e tekintetben az ENSZ az EU vezető szerepével számol.

Ban Ki Mun a november végén esedékes párizsi klímakonferenciával kapcsolatban derűlátóan nyilatkozott. Azt mondta: bízik benne, hogy a találkozón globális megoldások mentén sikerül megegyezésre jutni. A tárgyalások már hosszú évek óta folynak, a megegyezést nincs miért halogatni – tette hozzá.

Ban Ki Mun az ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT) összetételére, esetleges bővítésére és a vétó intézményére vonatkozó újságírói kérdésre válaszolva azt mondta: a BT reformjáról már több mint 20 éve szó van, de ebben az ügyben konkrétum csak a tagállamok közti tárgyalások eredményeképpen születhet. Ez utóbbi kérdésben Miroslav Lajcák szlovák külügyminiszter leszögezte: Szlovákia határozottan kiáll az ENSZ BT reformja mellett, azon belül pedig olyan komplex reformot támogat, amely széleskörű konszenzuson alapszik.

Az ENSZ-főtitkár késő délután, Robert Kalinák szlovák és Johanna Mikl-Leitner osztrák belügyminiszterek kíséretében látogatást tett az augusztusban újranyitott bősi menekülttáborban. A magyar–szlovák határ közelében lévő településen jelenleg mintegy ötszáz – korábban Ausztriában menekültstátuszért folyamodott – menedékkérő tartózkodik, egy Pozsony és Bécs között nyáron kötött megállapodás alapján.

Az ENSZ-főtitkár és a két belügyminiszter a menekülttáborban először az ott ideiglenesen elhelyezett menedékkérőkkel találkozott. Ban Ki Mun újságíróknak nyilatkozva a migránsválságot a globális szolidaritás válságának nevezte, és ezzel összefüggésben értékelte az osztrák és a szlovák fél között a menedékkérők ideiglenes elhelyezéséről kötött megállapodást, amit az együttműködés követendő példájaként említett.

Robert Kalinák a menedékkérők ideiglenes elhelyezését a szolidaritás olyan megnyilvánulásának nevezte, amely már bizonyította működőképességét. Hasonlóképpen vélekedett Johanna Mikl-Leitner osztrák belügyminiszter is, és hangsúlyozta: a jövőben fontos lenne, hogy a migránsválság tranzitországai hasonló felajánlásokat tegyenek a rászoruló célországoknak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.