Erősödik a nyugati nyomás Kijevre

Egyre nagyobb kiábrándultságról árulkodik az alacsony részvételi arány az ukrán helyi választásokon.

Stier Gábor
2015. 10. 26. 15:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Alapvetően különbözik a mostani választás az eddigiektől, így még a tavaly májusi elnökválasztástól is. Az emberek mind kiábrándultabbak, a Majdan után közel két évvel szinte teljesen elolvadt a hatalommal szemben táplált bizalom, a remény csalódottságba fordult át, ellenzék lényegében nem létezik, igaz a keleti és déli országrészben még így is komoly kellemetlenséget okozhat az uralkodó elitnek.

Az okok nyilvánvalók, az országot háború sújtja, s a többi részen is megrendült a biztonság, megnövekedett az erőszak, amely a politikát sem hagyja érintetlenül, ráadásul vészesen megnövekedett a szociális bizonytalanság. A jövőt tekintve rossz hír a fiatalok egyre nagyobb tömegű elvándorlása, amely összefügg az ország vészes mértékű ipari leépülésével is. A donecki szociológus, Jevgenyij Kopatyko ecsetelte ekképp az ukrajnai helyzetet, aláhúzva, hogy minden régió a saját problémáival küszködik. Míg a keleti részek a háború és az etnikai szembenállás miatt szenvednek, addig nyugaton a szociális helyzet, az emigráció miatt nagy az elkeseredés. Kárpátalja ebben a helyzetben Magyarországra, Csernyivci Romániára, míg az északnyugati területek Lengyelországra figyelnek, nem pedig Kijevre.

Nem nagyon tér el ettől a helyzetértékeléstől a nyugati szakértők véleménye sem. A francia Arnaud Dubien például arra hívta fel a figyelmet, hogy Arszenyij Jacenyuk pártja nem is indít jelölteket, ami nem véletlen, hiszen a kormányfő népszerűsége szinte alig mérhető. Mint megjegyezte, a Petro Porosenko mögött álló erő a voksok nagyjából ötödével ugyan formálisan nyerhet, ám valójában az alacsony részvételi arány mentheti meg a hatalmat a nyilvánvaló bukástól.

Megoszlik az elemzők véleménye a Kijev főpolgármesteri székéért induló Julija Timosenko politikai jövőjéről. Míg vannak, akik szerint végleg le kell lépnie a színről, addig mások szerint még akár elnök is lehet belőle. Mint az egyik európai elemző rámutatott, a volt miniszterelnök jelenleg okosan hallgat, legfeljebb szociális kérdésekben szólal meg, a múltat kétségbeesésükben egyre rózsaszínűbben látó emberek szemében így a „boldog békeidők” az elmúlt másfél évben nem lejáratódott politikusaként térhet vissza.

A két szakadár területen, az úgynevezett Donecki és Luhanszki Népköztársaságban a minszki felek csúcstalálkozóján a jövő év elejére halasztották a választást, amelyet Kopatyko a Donbasz taktikai sikereként értékel, mivel ezúttal nem ide irányul majd a figyelem. Mint az elemző elmondta, nemcsak Doneckben, de az egész országban is lényegesen romlott az életminőség az elmúlt másfél év alatt, milliók hagyták el a régiót, az élet azonban zajlik, s mint külön megjegyezte, a piacon az emberek már rubellel fizetnek. Ez felveti a régió jövőjének kérdését is, s Kopatyko szerint a dolgok a konfliktus befagyása felé haladnak. Ez lényegében azt jelenti, hogy a két szakadár régió formálisan Ukrajna része marad, gazdasági értelemben azonban mind erősebben kötődik Moszkvához.

Az elemző ugyanakkor a konszolidáció előtt álló akadályként említi, hogy Ukrajnában ma nincs olyan általánosan elismert vezető, mint anno a lengyeleknél Lech Walesa vagy II. János Pál. Az is gond, hogy az ukrán elit köreiben a nacionalista nyomás miatt nem lehet a békéről beszélni, hiszen azt a gyengeség jeleként értékelnék. A szociológus emlékeztet arra, hogy két éve még szinte senki nem akarta volna, hogy a Donbasz orosz legyen, addig mára már kevesen tudják elképzelni az együttélést Kijevvel.

Az sem nagyon látszik, ki fogja újjáépíteni a Donbaszt. Persze, addig még békét is kell teremteni. Mint német és francia elemzők figyelmeztettek, a minszki folyamatot végig kell vinni. Berlin és Párizs egyszerűen nem tehet mást, hiszen kivonulásával azonnal kiújulna a Donbaszban a háború, s ez tovább rombolná Európa imázsát. Így aztán e két ország, míg nyilvánosan Oroszországot bírálja, a háttérben egyre komolyabb nyomás alá helyezi a minszki megállapodásban foglaltak teljesítésétől vonakodó Kijevet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.