Háború és béke

A korszakváltás kényelmetlen, ám logikus velejárója a konfliktusok sűrűsödése, a feszültség növekedése.

Stier Gábor
2015. 10. 19. 13:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Könnyen dobálózunk manapság a háború szóval, beszélünk információs, kereskedelmi, tej- vagy éppen banánháborúról. A militarizált terminológia egyre inkább teret nyer a közbeszédben, befészkeli magát a tudatunkba. Nem véletlen tehát, hogy a Valdaj Klub ez évi találkozójának központi témája a háború és a béke kérdése.

Mint a tanácskozás résztvevői már tavaly is megállapították, s erről szólt nagy vihart kavart „valdaji beszédében” maga Vlagyimir Putyin is, a konfliktusok sűrűsödése, a feszültség megnövekedése a korszakváltás kényelmetlen, ám logikus velejárója. A második világháború után kialakult világrend eresztékei meglazultak, recsegnek-ropognak. Ez a rendszer összeomlott még a múlt század kilencvenes éveinek fordulóján, közben az egypólusú világrend sem erősödött meg, az új rend körvonalai pedig még csak halványan látszanak.

Ez a helyzet azonban messze nem különleges. Két évszázaddal ezelőtt ugyanígy háborúk sora rázta meg Európát, aztán az 1815-ös bécsi kongresszuson a nagyhatalmak a kapcsolatok új rendszeréről állapodtak meg. Beköszöntött a diplomácia aranykora, s az erőegyensúlyon alapuló berendezkedés hosszú időre stabilitást hozott. Ez az időszak Oroszország számára a geopolitikai sikerek mellett kulturális és intellektuális felemelkedést hozott. Ezeket az eseményeket idézi fel az orosz irodalom nagyregénye, a Háború és béke is. Nem véletlen, hogy Lev Tolsztoj először a Háború és megbékélés címet akarta adni művének, az író ugyanis úgy teszi fel a kérdést, hogy az emberi létezés alapja a háború-e, amelyet néha békekötések szakítanak meg, avagy mégiscsak a konfliktusokkal tűzdelt béke.

Ma nem kisebb változások zajlanak a világrendben, mint kétszáz évvel ezelőtt, s ha a napóleoni háborúk hektikus korszakát követhette stabilitás, akkor talán mi is reménykedhetünk.



Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.