Az öt évvel ezelőtti katasztrófát követően a bányát bezárták. A magyar származású tulajdonos, Marcelo Kemény és üzlettársa (egyben sógora), Alejandro Bohn jelenleg is tárgyal a San José bánya eladásáról, amely az év végén 29 millió dollárért cserélhet gazdát. Marcelo Kemény édesapjától, az 1957-ben Chilébe emigráló George Keménytől örökölte a San Esteban Primera (I. Szent István) cég tulajdonát képező bányát, amit elsődlegesen arany- és rézlelőhelyként tartanak számon. Bár a korábbi években is több haláleset történt a bányában, közel negyven büntetést szabtak ki a cégre a biztonsági követelmények és környezetvédelmi előírások be nem tartása miatt, 2013-ban az Atacamai Ügyészség felmentette a két tulajdonost a tragédia felelősségének vádja alól.
A világ öt évvel ezelőtt együtt szurkolt a 33 chilei bányász életéért. A bánya fogságában töltött időszak alatt volt olyan bányász, aki folyamatosan verseket írt, volt, akit az öngyilkosságtól mentettek meg a társai. A mentőakció ideje alatt pedig – a leeresztett miniprojektoron keresztül – együtt néztek foci helyett filmeket, mivel a mérkőzések kiválasztásában nem tudtak egyezségre jutni. Hetven nap után, 726 méter mélyről végül egy egyedülálló megoldásnak köszönhetően sikerült mindannyiukat a felszínre hozni. Megmenekültek. Az elmúlt évek azonban sokuk számára nem a boldog újjászületést hozta el, hanem az elszigeteltséget – immár a szabad ég alatt.
Ezután számos tévéműsorba kaptak meghívást, elutazhattak Kréta szigetére, Disneylandbe, a Szentföldre, még a Manchester United meccsein is foglalt helyük volt, ma azonban a legtöbbjük még mindig a katasztrófa árnyékában él, nincs állandó munkája, alkalmi sofőrként, kőművesként vagy szerelőként dolgozik. A bányavezetők félnek attól, hogy ha munkát adnak a 33 túlélőnek, napvilágra hozzák azokat a biztonsági, egészségügyi és környezetvédelmi visszásságokat, amelyek feltehetően a 2010-es katasztrófát is előidézték. Egyesek 500 dolláros nyugdíjból élnek (amely alig a felét teszi ki a bányában kapott fizetésüknek), mások borravaló fejében vezetnek turistacsoportokat a tragédia helyszínén, de olyan is akad, aki chilei néptáncórákkal próbálja a traumát feldolgozni és kiegészíteni járandóságát.
Bár a világ és a nagytőkések már túlléptek a történteken, Hollywood elkészítette a maga szuperprodukcióját. Az Antonio Banderas és Juliette Binoche főszereplésével, ősszel mozikba kerülő A 33 című katasztrófafilmet Ferenc pápának is bemutatták, aki audienciára hívta a chilei bányászokat a megmenekülés ötödik évfordulóján. A Vatikán egyébként még júliusban tartott kétnapos tanácskozást a bányászatról, ahol kiemelte, hogy a szektornak radikális paradigmaváltásra van szüksége, a bányászoknak pedig segítségnyújtásra az emberi jogok megszegése, a fenyegetettség, a korrupció és a méltatlan munkakörülmények miatt. Kérdés, hogy a bányán kívül is visszhangra találnak-e a túlélők jajkiáltásai.