Humanitárius válság jöhet Horvátországban

A horvát kormány már csak sodródik az árral – állítja a portálunk által megkérdezett szakértő.

Majláth Ronald
2015. 10. 21. 11:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Amennyiben Szlovénia és Ausztria drasztikusan csökkenti a migránsok fogadását, Horvátországnak nincs más választása, mint hogy meggátolja az illegális bevándorlók Szerbiából való beáramlását az országba, ebben az esetben pedig akár kerítést is hajlandó építeni szerbiai határán – írta a Jutarnji List című horvát liberális napilap kedden.

A lap jól értesült, kormányközeli forrásra hivatkozva azt írta, a tervek már elkészültek, és a kerítés akár tizennégy nap alatt elkészülhet. Az elmúlt hetek eseményeinek tükrében a mostani horvát lépés szinte hihetetlennek tűnik, mivel korábban Zoran Milanovic horvát miniszterelnök még élesen bírálta a magyar intézkedéseket, mondván, le kell rombolni a magyar kerítést a határon. Horvátország függetlenségének 24. évfordulóján pedig egyenesen odáig ment, hogy kijelentette: a magyar kerítés a 21. század legnagyobb szégyene.

Portálunk a gyors horvát irányváltás ügyében megkereste Bali Lórántot, a Pannon Egyetem Georgikon Karának Horvátország-szakértőjét, aki elmondta: az elmúlt napokban világossá vált, hogy a szlovének a napi 2500 migráns ellátását szolgáló átmeneti szálláskapacitást az osztrákok bebocsátási kapacitásaihoz kötik, miközben ehhez képest kettő-háromszoros embertömeg is érkezhet Szerbia felől.

Ez pedig olyan torlódást idézhet elő Muraköz megyében, amely akár humanitárius válságot is okozhat, illetve a közrend fenntartása is jelentős nehézségekbe ütközhet a folyamatok további eszkalálódása következtében. Mindezek mellett a magyar határzár fenntartása is oda vezetett, hogy a horvát kormány most már komolyan fontolgatja a zöldhatár lezárását.

Kérdésünkre, hogy milyen hosszú kerítést építhetnek a horvátok, Bali Lóránt elmondta: a déli szomszédunk esetében a Dráva miatt a 241 kilométer hosszú horvát–szerb határnak közel egyharmadáról lenne szó, vagyis egy 70-80 kilométeres szakaszról.

Mint hangsúlyozta, a műszaki zár kiépítésének az időtartama elsősorban annak erősségétől, technikai jellemzőitől fog függeni. A politikai döntést követően a legkedvezőbb esetben kettő-három hét alatt készülhet el – vélekedett.

Gyanúsan összecseng a horvát kerítés megépítésének határideje a november 8-ra kiírt parlamenti választás időpontjával. Ezzel kapcsolatban a szakember hangsúlyozta, hogy Horvátország eddig mindvégig Németország és Ausztria álláspontjához igazította a menekültekkel kapcsolatos politikáját. Ugyanakkor ma éppen azon horvát megyéket terheli meg a migránsválság, amelyekben az elmúlt elnökválasztás során a baloldali jelöltet támogatta a szavazók többsége: ilyen volt a Muraköz és Kapronca-Körös megye is.

Mindennek ellenére Bali Lóránt szerint a Milanovic-kormány nem tudatosan igazítja a választási kampányhoz a migrációs nyomással kapcsolatos intézkedéseit. Miközben a magyar kormány szilárdan ragaszkodik a migránshullámmal szemben képviselt elveihez, Horvátország sodródik az árral. Vagyis a nyugat-európai országok megnyilatkozásaitól, illetve Szerbia és Szlovénia ad hoc jellegű intézkedéseitől teszi függővé a lépéseit.

A migránsválság azonban mégis befolyással lehet a pártok népszerűségére, így a közvélemény-kutatási adatok szerint a két oldal közötti erőviszonyok egyre inkább kiegyenlítődnek. A szakértő emlékeztetett arra, hogy a januári horvát elnökválasztásokon a HDZ vezette koalíció jelöltje, Kolinda-Grabar Kitarovic csak kis különbséggel nyert. Emellett a horvát politikai élet elitjében nem vert gyökeret a kozmopolita attitűd, így természetesnek vehető, hogy egy szeptember végi egyik kampánygyűlésén Milanovic politikai jelszavai között a patriotizmus és a hazaszeretet is szerepelt.

Bali Lóránt szerint a menekültválság csak abban az esetben fog negatívan hatni a mostani kormányra, ha humanitárius katasztrófába torkollik. „Számtanilag ugyanis előfordulhat, hogy pár nap alatt akár 30 ezer éhező, fázó, türelmetlen ember torlódik fel a határon, akiknek a viselkedése kiszámíthatatlan lehet” – hangsúlyozta a szakértő, aki figyelmeztetett arra, hogy Röszkénél egy ennél lényegesen kisebb tömeg megfékezése is rendkívüli biztonsági készültséget igényelt.

Kérdésünkre, hogy a horvátországi választások után javulhatnak-e a magyar–horvát viszonyok, a szakértő kiemelte, hogy a migránsválság okozta államközi afférok ma már mindennaposak Közép-Európában.

Bali Lóránt azonban optimista: véleménye szerint a horvát választások után – függetlenül attól, hogy melyik oldal  nyeri azt – stílusváltás várható mind a magyar–horvát, mind pedig a horvát–szerb kapcsolatokban. A zöldhatárzár megépítése ugyanis csak akkor okoz hosszú távon jelentős problémát, ha a határátkelőkön nem biztosítják a biztonságos és folyamatos áthaladást a népvándorlásban nem érintett személy- és teherforgalom számára. Bizakodásra ad okot az is, hogy a mindennapi életben, vagyis a civil és gazdasági kapcsolatokban aktívak az interakciók, a politikai nyilatkozatcsörték ott szerencsére nem képeződnek le – tette hozzá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.