A humanitárius alapon adott vízum létező, de tekintettel a következetlen uniós szabályozásra, nem túl elterjedt jogintézmény. Az egyes tagállamok korlátozott területi érvényességgel dönthetnek alkalmazásáról, ám összességében erre ritkán kerül sor. A most készülő törvénytervezet azonban alapjaiban változtatna ezen a megközelítésen: az EU nemzetközi emberi jogi szerződésekben vállalt kötelezettségeire hivatkozva bevezetnék az egységes európai humanitárius vízumot. Megkerestük az Európai Parlamentben tárgyalt dokumentum jelentéstevőjét, a spanyol szocialista Juan Fernando López Aguilart, aki elmondta, a humanitárius vízum bevezetése hatalmas előrelépés lehetne a jelenlegi válság megoldásában, hiszen a kérelmezők saját hazájukban, bármely EU-s tagállam nagykövetségén vagy konzulátusán igényelhetnék.
Ha pozitív választ kapnak, nem kényszerülnének arra, hogy életveszélyes utakon keresztül jöjjenek Európába. A csempészhálózatot is fel lehetne számolni – azt a pénzt, amit a menekültek eddig az emberkereskedőknek adtak, most hajó- és repülőjegyre költhetnék. – Európa csak nyerne egy ilyen megoldással, pontosabb képünk lenne arról, kik érkeznek hozzánk, jobban fel lehetne készülni a fogadásukra. A gazdasági menekülteket is könnyebben kiszűrhetnénk. Magyarországnak pedig az sem lenne mellékes, hogy ezáltal csökkenne a schengeni határokra nehezedő teher, hiszen kikerülhetnénk a dublini rendszer hiányosságait – tette hozzá. A humanitárius vízum megadása azonban nem jelentené a végleges letelepedés lehetőségét, csupán esélyt adna, hogy a menekülők legális és biztonságos módon jöjjenek Európába. Megérkezésük után, meglévő irataik birtokában elindíthatnák a menekültügyi eljárást, amelynek során még dönthet úgy az adott tagállam, hogy nem fogadja be a kérelmezőt.
A javaslat támogatóinak azonban nincs okuk túlzott optimizmusra: a közösségi vízumkódex módosítása körében tárgyalt humanitárius vízum ügyében az európai pártszövetségek sem értenek egyet. Míg a zöldek és a liberálisok jó eséllyel támogatják majd a szocialista javaslatot, a néppárt köreiből úgy értesültünk, nem tartják életszerűnek a felvetéseket. Bár egységes álláspontjuk a vízumkódex további elemeinek folyamatban lévő tárgyalása miatt még nem alakult ki, néppárti kritika szerint a konfliktuszóna országaiban sok ember alapvető iratai is hiányoznak, ezek beszerzése, majd egy uniós ország konzulátusának felkeresése pedig nem csekély veszélyforrást jelent a fegyveres csoportok mindenre kiterjedő ellenőrzése mellett. Nem mellékesen a térség jó néhány uniós követségét bezárták, a megmaradókra pedig olyan teher hárulna, amely miatt akár heteket is várni kellene egy-egy vízum kiadására. Néppárti politikusok még azt sem zárják ki, hogy az is útra kelne, akinek a vízumkérvényét bármely okból elutasították.