Józan ész a politikai korrektség ellenében

Miért egyre népszerűbb Putyin a világ egyoldalú amerikai értelmezését megelégelő európai konzervatívok körében?

Stier Gábor
2015. 10. 19. 4:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Hidegháborút emleget ismét a világ. A kétségkívül a kétpólusú világra emlékeztető retorika mellett talán azért is, mert a Nyugat képtelen orosz szemmel nézni Oroszországot. Így már negyedszázada épít téves mítoszokat, nézi más koordináta-rendszerben Oroszországot alapvetően azért, mert nem ismeri, és nem is akarja megismerni az orosz mentalitást. Milyen lelkiállapotban van, s mit akar ma Oroszország?
– Oroszország ma elemében van, pezseg, magabiztos; nem vár el mást, mint tiszteletet, érdekeinek figyelembevételét. Szíriában sem tesz mást, mint az érdekeit védi. Azzal, hogy fellép a rá is veszélyes dzsihadistákkal szemben, és megvédi szövetségesét. Moszkva a fő ellenség, az Iszlám Állam megtörése érdekében kész összefogni az Egyesült Államok vezette koalícióval is, ám ez idáig visszautasításban részesült. Úgy látszik, a terrorizmus elleni harc Amerika számára nem több, mint retorikai megoldás.

– Szavai megerősítik azt a tételt, hogy az elmúlt években látott, az erőre és a hazafias ideológiára épített politikát most egy konstruktívabb megközelítés váltja fel. Oroszország ma az ostromolt erőd érzése és a nyugati nyitás között egyensúlyoz. Mit ajánl Moszkva a Nyugatnak?
– Kölcsönös tiszteleten alapuló, a szuverenitást nem sértő együttműködést, valamint bízik abban, hogy a Nyugat felhagy a nyegle fennhéjázással, beletörődik Oroszország létezésébe, számol az érdekeivel, s nem próbálja elszigetelni.

– Manapság mindenki Szíriára figyel, az ukrán válság a háttérbe szorult, így mintha a Kreml szótárából is eltűnt volna az „orosz világ”, Novorosszijáról egyáltalán nem beszélnek
– Ez csak úgy tűnik. A szíriai sikerek pedig általában véve megszilárdítják a pozícióit, így aztán semmi ok arra, hogy megváltoztassa az álláspontját a Krím vagy a Donbasz tekintetében. A Krím hovatartozásáról továbbra sincs mit tárgyalni, Kelet-Ukrajna képviselőivel pedig le kell ülnie Kijevnek.

– Szó sincs tehát arról, hogy Moszkva magára hagyta volna Donecket?
– Nincs. A napokban jöttem vissza Kelet-Ukrajnából. Láttam, hogy gazdasági nehézségek ugyan itt is vannak, de ez szinte semmi Ukrajna általános helyzetéhez képest. A fizetéseket, nyugdíjakat az emberek időben megkapják, az élet lassan visszatér a régi kerékvágásba. Egyetemre az idén például majdnem annyian jelentkeztek, mint a háború előtt. A korábbi Ukrajnából természetesen nem kérnek

– de Oroszország sem hívja őket. A Donbasz nem Krím! Jól látom?
– Úgy gondolom, hogy tiszteletben kell tartani a helyiek akaratát, és referendumon kell eldönteni a régió hovatartozását.

– S mennyiben kapcsolódik a szíriai és az ukrán válság rendezésének a sorsa?
– Annyiban mindenképpen, hogy Oroszország megmutatta, nem lehet elszigetelni, és globális játékos. Ez más helyzet, mint egy évvel, de akár néhány hónappal ezelőtt, továbbá egyértelmű, hogy Oroszország érdekeivel számolni kell.

– Oroszország nemcsak visszatért a nemzetközi porondra, de Putyin is egyre népszerűbb. Ez nem elhanyagolható tényező akkor, amikor Európa súlyos morális válságban van, a világban pedig nemcsak a civilizációk, de az eszmék harca is folyik. Mit tud ajánlani Oroszország az elfáradt liberalizmus helyett például Európának?
– Nem beszélhetek egész Oroszország nevében, így inkább arra hívnám fel a figyelmet, hogy az oly sokat emlegetett terminusok, mint a demokrácia, a szólásszabadság vagy az emberi jogok mára sajnos devalválódtak. Lépten-nyomon a kettős mércével szembesülünk, így aztán Szaúd-Arábia építhet autoriter berendezkedést, ám Basár al-Aszad például nem. Úgy gondolom, hogy Oroszország számára csak a demokrácia a járható út. De nem akarom megkerülni a kérdést. Látom, egyre több európai konzervatív tekint növekvő szimpátiával Oroszországra. A tehetetlen, kiürült, politikailag korrekt magatartással szemben a józan észre, a szuverenitásra alapuló gondolkodást látják benne, s ez a markánsan konzervatív megközelítés az Európai Uniót sújtó mély válság fényében különösen vonzó lehet.

– Oroszország és Putyin különösen a hagyományos nagy pártok elfáradása, a félelmekre választ adni nem tudó politikai korrektség miatt megerősödő szélsőséges és populista pártok szavazói körében egyre népszerűbb. A hozzájuk hasonló radikális erők ugyanakkor paradox módon magában Oroszországban marginálisak. Nem zavarja ez a helyzet?
– Személy szerint elutasítok mindenféle radikalizmust, amely – mint Ukrajna példája is mutatja – nagyon veszélyes. Ezért örülök annak, hogy az orosz út a német, olasz vagy francia mérsékelt konzervatívok körében is mind népszerűbb. Mindenekelőtt azért, mert a világ egyoldalú amerikai értelmezése, a vélemények monopolizálása egyre kevésbé elfogadott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.