A luxemburgi konzervatív politikus erről a bajor–osztrák határon fekvő Passau városában, a Passauer Neue Presse című lapcsoport rendezvényén tartott előadásában beszélt csütörtök este. Az amerikai elnök 2009-ben – megválasztása után egy évvel – kapta meg a Nobel-békedíjat, ami nagy meglepetést okozott és éles bírálatokat váltott ki. Maga Obama akkor azt mondta: nem érdemli meg, hogy a Nobel-békedíjjal kitüntetett meghatározó személyiségek társaságába került, és az elismerést nem saját érdemeinek elismeréseként kapta.
Fogadóirodák szerint Angela Merkel az idei Nobel-békedíj egyik legesélyesebb várományosa az ukrán válság és kiváltképp a menekülthullám kezelésében nyújtott munkája miatt. A német kancellár ugyanakkor az esélylatolgatással kapcsolatban azt mondta, hogy nincs ideje foglalkozni ilyesmivel, és zavarja az ügy. „Szinte már nyomaszt” – fogalmazott. Felmérések szerint a németek többsége nem tartja alkalmasnak a kitüntetésre a kancellárt.
Merkelen kívül a békedíj esélyesei között tartják számon még Ferenc pápát, Denis Mukwege kongói orvost, aki a fegyveres konfliktusban nemi erőszakot elszenvedő nők számára nyitott kórházat, valamint a Novaja Gazeta című orosz újságot is. A norvég Nobel-bizottság pénteken, közép-európai idő szerint délelőtt 11 órakor hirdeti ki a nyertest.