Kalandos menekülés a kokainvád elől

A Nemzeti Front EP-képviselője is segített a Dominikai Köztársaságban bajba került francia pilótáknak.

Kuthi Áron
2015. 10. 30. 6:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Franciaország nem adja ki a Dominikai Köztársaságnak azt a két francia pilótát, akiket még 2013-ban a gép személyzetéhez tartozó két további illetővel tartóztattak le a karibi hatóságok kábítószer-csempészet vádjával, de akik a héten megszöktek az igazságszolgáltatás elől, és történetükkel a nyilvánosság elé álltak. Pascal Fauret és Bruno Odos azután keveredett bajba a helyi hatósággal, hogy a gyanú szerint 700 kilogramm kábítószert akartak felcsempészni arra a kisrepülőre, amellyel elhagyták volna az országot. Az idén augusztusban megszületett nem jogerős ítélet szerint a pilótákra fejenként húsz év börtönbüntetés várt. Bár szabadlábra helyezték őket, az országot nem hagyhatták el.

A párizsi külügy augusztusban megígérte, hogy aktív konzuli munkával próbálja segíteni a négy illetőt, de mint az már időközben kiderült, a francia államnak semmi köze nem volt a menekítő akcióhoz. A hét elején bombaként robbant a hír, hogy a két pilóta Párizsba érkezett. Szerdán még csak azt lehetett tudni, hogy a kimenekítéshez egy, a szélsőjobboldali Nemzeti Front színeiben politizáló európai parlamenti képviselő helikoptert kölcsönzött, tegnap már viszont jelentkezett az a légügyi biztonsági szakértő is, aki az akció megtervezésért is felelős főszereplője volt.

Christophe Naudint egy francia európai parlamenti képviselő, Aymeric Chauprade kereste meg, aki beszámolt róla, hogy Dominikán találkozott a két elítélttel, és hogy családjuk már gyűjti a pénzt a menekítésre. Chauprade nem beszélt mellé, a Twitter közösségi mikroblogon még október 21-én megosztott egy képet, ahol a két pilóta társaságában látható. Fauret és Odos bár házi őrizetben volt a szigeten, mégis sikerült egy városnézést megszervezniük, amely során csónakot béreltek, és nemzetközi vizekre eveztek. Szent Márton szigete felé haladva így találkoztak a motorcsónakban közeledő Naudinnal, akivel öt nap tengeri út után a sziget francia részére jutottak. Innen menetrend szerinti kisgéppel repültek át a francia Martinique-re, eljutva a Fort-de-France-i nemzetközi repülőtérre. Azt, hogy útlevél nélkül hogy juthattak fel egy párizsi járatra, nem nagyon részletezte a légügyi veterán. Naudin csak annyit árult el, hogy az Air Caraibes légitársaság egyik kapitányának jóindulatán múlott a siker.

Naudin a megtévesztés érdekében négy tervet dolgozott ki. A motorcsónakos változatban tíz ember vett részt, és százezer euróba került. Az akcióban a szélsőjobbos politikus is aktív szerepet játszott, hiszen – a karibi hatóságok félrevezetésére – neki kellett kibérelnie azt a helikoptert, amellyel Martinique-re repültek volna az elítélt pilóták. Tőle amúgy sem állt messze ez a fajta kaland: a tartalékos állományú tengerész karrierjét védelmi vonalon építette. És nem utolsósorban a volt dominikai elnök, Leonel Fernandez tanácsadójaként is ismert.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.