Kiadták az oligarchát

Kelet-európai fehérgalléros-sztori, Franciaország érintésével.

Stier Gábor
2015. 10. 29. 15:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megérezte negyedszázada a lehetőséget Muhtar Abljazov. A Szovjetunió felbomlása utáni káoszt kihasználva ügyesen és hatékonyan halászott a zavarosban, s a vagyonnal együtt a hatalom belső köreibe is könnyedén bejutott. Az egyre inkább magára találó állam azonban egy idő után a posztszovjet térségben szinte mindenütt elkezdte kiszorítani a hatalomból a törvénytelen módon meggazdagodó kalandorokat. Így történt ez Kazahsztánban is, ahol egyre kevésbé nézték el a fehérgalléros bűnözői csoport ténykedését. Főképp azt, hogy a bűnszervezet jól kidolgozott, ám valójában nem túl bonyolult pénzügyi machinációk révén mintegy ötmilliárd dollárral károsította meg az Abljazov vezetése alatt álló BTA Bankot.

Az ügylet lefedésére a szorult helyzetbe került vezér ügyes PR-akciót indított, előbb pártot szervezett, amelyet a hatalomra ujjal mutogatva nem jegyzett be, majd Londonba menekülve politikai üldözöttként állította be magát. Egy ideig működött is ez a taktika, azonban ha lassan is, de kinyílt a brit és francia igazságszolgáltatás szeme. A Kazahsztántól Ukrajnán, Kirgizisztánon át Oroszországig országok sorát megkárosító „üzletember” a menekülés közben a nyugati jótevőit sem hagyta ki a sorból. Még az előzetes letartóztatásból is forgatta a milliárdjait, vette meg a médiát – egymás után jelentek meg a Le Monde-tól a Le Figaróig az ártatlanságáról, politikai üldöztetéséről szóló hírek –, és ahogy szorult a nyaka körül a hurok, úgy rejtette el az igazságszolgáltatás elől a vagyonát.

Ahogy fogyott körülötte a levegő, úgy tűntek el a fehérgalléros bűnöző mellől a bajtársak is. Először a jogásza, egyben szeretője, Elena Tiscsenko árulta el. A Londonból megszökött Abljazovot az ő nyomát követve tartóztatták le a nyomozók a francia Riviérán. A dekoratív hölgy azonban nem volt ilyen óvatlan, amikor ezután őt is letartóztatták Moszkvában. Vádalkut kötött a nyomozó hatóságokkal, és részletesen kitálalt az akkor már francia börtönben ülő Abljazov kelet-európai ügyleteiről, a Moszkva környéki projektekről, a szentpétervári, jekatyerinburgi, novoszibirszki és volgográdi visszaélésekről. E vallomások alapján letartóztatták az Abljazov oroszországi vagyonát kezelő Alekszandr Potkint, Tiscsenko pedig amnesztiában részesült. Ezután az ukrán hatóságoknál jelentkezett be, ahol szintén mesélni kezdett. Ennek nyomán Kijev is elküldte Párizsba a kiadatási kérelmet, Elena Tiscsenko pedig a belügyminisztérium bűnös módon szerzett javak visszaszerzésével foglalkozó osztályának élére került. Tiscsenko információi nyomán Vilniusban letartóztatták Abljazov rokonát, egyben pénztárosát, Szirim Salabajevet is. A sógor is hamar „énekelni” kezdett, a megkárosított országok pedig futottak a pénzük után.

A történet a végéhez közeledik. A hosszú éveken át folytatott üzelmekről lehullt a lepel. Most már csak azt kellene megtudni, hová rejtette el az „üldözött” a lopott vagyon nagy részét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.