„Még csak a háború elején tartunk!”

Nem kedvez Izraelnek a közel-keleti játszma sokszereplőssé válása. Interjú Zvi Magen elemzővel.

Stier Gábor
2015. 10. 22. 9:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– A szíriai konfliktus jelenlegi szakaszát sokféleképpen jellemzik. Ezek közül az egyik, hogy megkezdődött a háború a békéért. Egyetért ezzel?
– Őszintén, nem teljesen világosak számomra a jelenlegi bombázások mögött álló orosz törekvések. Természetesen ismerjük a hivatalos magyarázatot, ám a háború és béke kérdésében ezt minden esetben fenntartásokkal kell kezelni. Persze van elképzelésem a történések hátteréről, amelyből hagyjuk ki az olyan összeesküvés-elméleteket, miszerint a nagyhatalmak mindent előre leegyeztettek. Szóval két verziót vennék komolyan. Így az Aszad megmentésére és az Iszlám Állam megtörésére irányuló törekvést, amelyekkel együtt Oroszország igazolhatja azt is, hogy globális szereplő.

Ezt már igazolta is.
– Részben, hiszen azt azért ne feledjük el, hogy még csak a háború elején tartunk. Ez a háború messze nem csak a globális befolyás erősítését célozza. Sokkal összetettebb dologról van szó. Putyin e második front megnyitásával egyszerre kezelheti az Oroszország körül kialakult egyensúlytalanságot, az ukrán válságot, a szankciók problémáját, de még belpolitikai kérdéseket is.

S jól érezte meg Moszkva a pillanatot, amikor megnyithatja e korántsem kockázatoktól mentes frontot.
– Ez így van, ezért aztán ennek a kényes műveletnek az első szakasza meglehetős hatékonysággal zajlik. Oroszország egyértelmű sikerként könyvelheti el, hogy e fellépéssel kivívta a többi résztvevő, ha nem is szimpátiáját, de megbecsülését.

S azzal, hogy Oroszország belépett ebbe a konfliktusba, egyértelműsíti a frontokat is. Színt kell vallani, s kiderül, hogy ki kivel is van. S ha már itt tartunk, Izrael kivel van?

– Izraellel! Izrael, ha szabad így fogalmaznom, mindig is a nyugati blokk része volt, ugyanakkor nagyon kiegyensúlyozott viszonyt ápol Oroszországgal. Moszkva most sem hagyhatja figyelmen kívül Izraelnek, katonai értelemben a térség első számú hatalmának az érdekeit.

Nem is hagyja, hiszen rögtön a hadműveletek megindulásakor fogadta Putyin az izraeli kormányfőt.
– Igaz, s a két fél igyekszik megtalálni a közös nyelvet. Ennek ellenére tény, hogy Oroszország megjelenése a régióban nem erősíti Izrael érdekeit.

Túlságosan is sokszereplőssé vált a játszma?
– Igen, s ez bizonyos értelemben korlátozza Izraelt, így bonyolultabbá vált a biztonságát veszélyeztető terroristákkal szemben a fellépés. Hiszen mégiscsak ott repkednek Szíria felett az orosz gépek.

Értsem mindezt úgy, hogy az orosz jelenlét korlátozza Izrael mozgásterét?

– Azért félreértés ne essék, ha Izrael oda akar csapni, akkor odacsap. Össze kell azonban hangolni a lépéseket. Mindenekelőtt katonai értelemben. De ugyanígy megállapodott Moszkva Washingtonnal is a légtérben zajló mozgás koordinálásáról. Izraelt jobban izgatja a Moszkva által összehozott koalíció tekintetében a radikális síita tengely erősödése. Izrael kicsit a síiták és a szunniták közé szorult, s ez a helyzet nem éppen kedvező a számára.

Azért bizonyos garanciákat kapott Netanjáhú Moszkvától.
– Ez remélhetően így van, de Oroszország nem fogja egyeztetni Izraellel a stratégiai céljait, hiszen ez mégiscsak az ő háborúja.

Amikor a Közel-Keletről beszélünk, akkor az is egyértelmű, s erősen érinti Izraelt, hogy – s ezt jól mutatta az Irán körüli alku – a kliens státusának monopolizálása már nem működik, s megnövekedett az igény az új patrónusokra. Ezek egyike lehet Oroszország?
– Ez már nem az a Közel-Kelet, mint volt néhány éve. Hatalmas változások zajlottak az elmúlt években. Rendszerek buktak meg, államok tűntek el. Óriási a negatív aktivitás a térségben. Megerősödtek az iszlamisták. Ezért aztán Oroszországnak is látnia kell, hogy milyen ingoványos talajra lépett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.