Az előrejelzések szerint a legjobb eredmény a 43 éves Justin Trudeau – a néhai Pierre Trudeau miniszterelnök fia – vezette Liberális Párttól várható. A kanadai lapok egy része az 56 éves, több mint kilenc esztendeje hivatalban lévő konzervatív miniszterelnök, Stephen Harper lehetséges vereségét jósolta.
A támogatottság megoszlása miatt – a liberálisok, a konzervatívok és az ugyancsak erős támogatást élvező, szociáldemokrata irányultságú Új Demokrata Párt között – elemzők szerint nehéz lesz bármelyik pártnak is megszereznie a parlamenti többséget. Úgy vélik, egy kisebbségi kormány megalakulása esetén kevesebb mint két éven belül ismét az urnák elé kell járulniuk a kanadaiaknak.
Az eredmény prognosztizálását tovább bonyolítja, hogy a konzervatívok a szavazóik mozgósításával rendre rácáfoltak a velük kapcsolatos borúlátó előrejelzésekre. Harper 2006-os és a 2008-as kisebbségi kormányalakítás után 2011-ben meg tudta szerezni az egyértelmű többséget is. Ha a Konzervatív Párt nyerne, akkor Harper negyedszer alakíthatna kormányt, amire 1908 óta nem volt példa Kanadában.
A mérleg nyelvét a harmadik helyre várt új demokraták képezhetik, akik valószínűleg összefognának a liberálisokkal Harper menesztéséért. Trudeau kormányra jutása esetén az államháztartási hiány kismértékű növekedése várható az infrastrukturális beruházások felfuttatása, a gazdaság fellendítése és a szociális ellátás javítása érdekében. A liberális pártvezér az Egyesült Államokkal való, egyebek között a Keystone XL kőolajvezeték megépítése körüli amerikai huzavona miatt megromlott kapcsolatok javítását ígérte. Ugyanakkor kilátásba helyezte, hogy visszarendeli az Iszlám Állam célpontjait Irakban és Szíriában bombázó kanadai harci gépeket, de folytatni kívánja az iraki erők kiképzését.
A keleti parton már megnyíltak az első szavazóhelyiségek. Kanada 338 választási körzetében 26,4 millió választópolgár jogosult voksolni az ország 42. általános választásán. Voksaikat 65 ezer helyiségben adhatják le a szavazók. Mivel idén több mint 70 százalékkal többen éltek a korai szavazás lehetőségével, mint 2011-ben, szakértők szerint magas lesz a részvételi arány.
A választásokat a két legnagyobb tartományban, Ontarióban és Quebecben leadott szavazatok dönthetik el, ahol közép-európai idő szerint kedden hajnali fél kettőkor zárják a szavazóhelyiségeket. Szoros eredmény esetén fontos szerepe lehet Brit Kolumbiának, ahol kettőig lehet voksolni.