Merkel kezébe veszi a menekültpolitika irányítását

A menedékkérők idén várható számáról készített becslést többé nem frissítik.

MTI
2015. 10. 06. 21:16
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A dokumentum szerint a menekültügy első számú politikai felelőse Peter Altmaier kancelláriaminiszter lesz, az operatív munkát pedig továbbra is Thomas de Maiziere belügyminiszter irányítja. A kancellári hivatalban létrehoznak egy úgynevezett menekültpolitikai stábot, amely felügyeli a minisztériumok munkáját, és jelentést készít a helyzet alakulásáról minden kormányülésre. A belügyminisztériumban továbbra is működik majd az úgynevezett irányítóbizottság, amely összehangolja a tárcák és a tartományok tevékenységét, de a testületet a kancellária alá rendelik. Az előterjesztés rögzíti a minisztériumok feladatait. Az új rendszerben a belügyi tárca elsősorban a menekültügyi eljárásokért felelős, a felügyelete alá tartozó szövetségi bevándorlási és menekültügyi hivatal (BAMF) révén.

A közlekedési minisztérium azért felel, hogy az országba érkező menedékkérőket rendben elszállítsák az úgynevezett várakozóövezetekbe, majd a tartományok közötti tehermegosztási rendszer alapján kijelölt helyükre, azaz valamelyik tartományi központi befogadóállomásra. A szociális és munkaügyi minisztérium feladata a menedékkérők és menekültek munkaerő-piaci integrációja. A menedékkérők egy részét állami tulajdonban lévő ingatlanokban – főleg üresen álló laktanyákban – helyezik el, ezt a munkát a védelmi minisztérium irányítja az állami ingatlanokat kezelő hivatallal együttműködve. Az első kommentárok szerint az átszervezés Thomas de Maiziere háttérbe szorítását, meggyengülését jelenti. Kormányzati források ezt vehemensen tagadják, azt mondják, hogy a tervet a miniszterrel egyetértésben dolgozták ki, és az a tárca tehermentesítését is szolgálja.

A belügyminisztérium egy feladat alól biztosan mentesül: maga Thomas de Maiziere jelentette be kedden Berlinben, hogy a menedékkérők idén várható számáról készített becslést többé nem frissítik, legalábbis nem hoznak nyilvánosságra újabb prognózist. A miniszter azzal indokolta a döntést, hogy minden újabb előrejelzést „meghívólevélként értelmeznének az embercsempészek”. Azt is el kell kerülni, hogy tovább erősödjék a lakosságban tapasztalható aggodalom az ország túlterheltségtől – tette hozzá a miniszter. Megjegyezte: előfordulhat, hogy egy frissített, az eddiginél is nagyobb számokat tartalmazó prognózis miatt az embereknél „elszakad a cérna”. A belügyminisztérium legutóbbi, augusztusban kiadott hivatalos, nyilvános előrejelzése alapján 800 ezer menedékkérő érkezhet az idén Németországba. Sokan úgy vélik, hogy ennél jóval többen is lehetnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.