„Mexikó-ellenes injekciót” használnak a migránsok

Egyre több bevándorló nőt és tinédzsert ér szexuális erőszak az Egyesült Államok felé vezető útjuk során.

Herczeg Szonja
2015. 10. 27. 12:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mielőtt átlépsz Mexikóba, kezdj el szedni valamilyen fogamzásgátlót! – szól a jó tanács a Közép-Amerikából az Egyesült Államok felé induló migráns nők között.

A BBC Mundo napokban közzétett híradása szerint évente 45 ezer illegális bevándorló nő lép be Mexikóba, és hetven százalékukat éri szexuális abúzus az útjuk során. Az adatok az Amnesty Internationaltől származnak, és erős kontrasztban állnak a mexikói kormány hivatalos számaival, amelyek arra engednek következtetni, hogy a migráns nőket érő erőszak jelentősen csökkent 2015-ben.

Ehhez képest az AI mellett számos más jogvédő szervezet szerint nemhogy apad, hanem folyamatosan nő az esetek száma. Pontosan ezért jár szájhagyomány útján az intés, hogy készüljenek fel, mielőtt a kivédhetetlen szexuális erőszak mellett még egy nem várt terhességet is elszenvednek. A „Mexikó-ellenes injekció” néven ismertté vált fogamzásgátló a leghasználtabb módszer: egy Depo-Provera nevű szer, amelyet injekció formájában adnak be, és három hónapig nyújt „biztonságot”. A probléma, bár a hatóságok fedni próbálják, olyan akut, hogy sokszor maguk az emberkereskedők (kinti nevükön coyoték, azaz prérifarkasok) látják el tanácsokkal és figyelmeztetik a nőket, köztük sok tinédzser lányt.

Több közép-amerikai segélyszervezet is beszámolt a BBC-nek olyan nők vallomásáról, akik elmondják, hogy nem csak útközben éri őket támadás, de sokszor szexuális szolgáltatás az ára a „határátlépésnek”. A jogvédők szerint az emberkereskedők mellett határőrök, katonák és rendőrök is zsarolják ezzel a bevándorlókat. A kifejezetten pokoli területek így a főleg a határmenték, ilyen Huehuetenango a guatemalai határon és Chiapas állam számos települése a mexikói oldalon. Előbbi az egyik nemrég használatba vett illegális útvonal része, miután a mexikói kormány megerősítette az eddig használt, bevett illegális átkelőpontokat.

Az erőszakot elszenvedők közül sokan nem jelentik senkinek az őket ért atrocitásokat, így a helyzet a rendelkezésre álló adatoknál is súlyosabb lehet. Az Amnesty International figyelemfelhívása pedig eddig egyelőre kevésnek bizonyult, mert az állam csak azt hajtogatja, hogy a helyzet javult.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.