A szír rezsim, és a kormánnyal szemben álló ellenzéki erők is meghatározó szereplői a pusztításnak – állítja a Dartmouth Egyetem egyik régészettel foglalkozó szakembere, a tanulmány szerzője. „A médiafigyelem vezetett ahhoz a tévhithez, hogy az IÁ a fosztogatások fő bűnöse” – jelentette ki Jesse Casana. „A műholdfelvételek használatával kutatásunk igazolni tudja, hogy a fosztogatás Szíria egész területén nagyon jellemző és igen gyakori” – tette hozzá a tudós.
A kutatás megállapította, hogy a kurdok valamint más ellenzéki erők által felügyelt területek több mint 26 százalékát érintette a műemlékpusztítás. Az IÁ által ellenőrzött területek 21,4 százalékán, míg a szíri rezsim által felügyelt területek 16,5 százalékán fosztogattak.
Amíg a kurdok és az ellenzék által ellenőrzött területeken inkább a kisebb mértékű pusztítások a jellemzőek, addig a jelentősebb károk az IÁ fennhatósága alatt álló helyeket érték. A tanulmány rangsorolta a támadások mértékét, eszerint az IÁ kezében tartott területek 42,7 százaléka jelentős mértékben fosztogatott, a szír rezsim területein 22,9 százalékban, az ellenzéki erők által felügyelt terület 14,3 százalékban, a kurdok ellenőrizte részek pedig 9,4 százalékban. „A súlyos fosztogatásokat közvetlen irányítással követték el, vagy talán a szír milícia felügyeletével, viszont ezek a támadások nem váltak széles körben ismertté” – állítja Casana.
Az Iszlám Állam kampányt indított azzal kapcsolatban, hogy megsemmisítse az iraki és a szír világörökség részeként ismert helyszíneket, a leghírhedtebb pusztítást a Palmüra ősi romjainak felrobbantása jelentette. A CBS szeptemberben számolt be arról, hogy a csempészek az elrabolt műtárgyakat értékesítették – azt a mozaikot is, melyet Apameánál ástak ki –, hogy az IÁ bevételét növeljék. Casana hozzátette, hogy a nyugat-szíriai várost először a szír rezsim kezdte el kifosztani. A műholdképek azt bizonyítják, hogy 2012-ben kezdődött el a műemlékrombolás, amikor a szír hadsereg betette a lábát a területre.
„Az amerikai hadsereg kisöpörte a területről az Iszlám Államot, de ez nem fogja megállítani a fosztogatást” – jelentette ki Casana, majd hozzátette, a műemlékpusztítás nem IÁ-specifikus jelenség, hanem a háború hozta magával.