Nem látni az afrikai migránsáradat végét

A Szaharában legalább kétszer annyian halnak meg évente, mint a Földközi-tengeren.

Ruzsbaczky Zoltán
2015. 10. 30. 14:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Marsai Viktor, az NKE oktatója kijelentette: ha fenn is marad a fekete kontinens eddigi gyors fejlődési üteme – az IMF szerint nem fog –, akkor sem lesz képes háromszázmillió új munkahelyet teremteni. Mint a szakember elmondta, az Európa felé irányuló afrikai migrációs nyomás évtizedek óta létezik, és a jövőben is meglesz, az azonban erősen befolyásolható, hogy milyen lesz a mértéke, és hogy az Európai Unió hogyan kezeli a jelenséget.

Ugyan a világ tíz gazdaságilag leggyorsabban fejlődő országa között minden évben találhatunk hat-hét afrikai államot, ezek meglehetősen mélyről indultak, és kétséges, hogy egyáltalán kitart-e a fejlődés üteme.

Marsai megemlítette, hogy a kontinensről való elvándorlás egyik oka számos konfliktus megoldatlansága: noha a sötét kilencvenes évtized óta nagyon sok viszály végére tettek pontot, jó néhány ország máig sem tudott továbblépni. Ilyen például Dél-Szudán, Szomália. Válság sújtotta régió Észak-Nigéria, ahol a Boko Haram viszonylag új fenyegetést jelent, ami szintén növelheti a migráció ütemét.

„Az afrikai migránsoknak nincs mit veszíteniük, az embercsempészek pedig profik, kis befektetéssel jelentős haszonra tesznek szert” – jelentette ki Marsai.

A szakértő beszélt arról is, hogy az észak-afrikai autoriter vezetők – mint például Kadhafi Líbiában vagy Ben Ali Tunéziában – védőhálót jelentettek az Európa felé irányuló migránsok áradatával szemben, Líbia viszont ma már a leggyengébb láncszem a térségben. A polgárháborúba süllyedt országon mindenféle kontroll nélkül mennek át menekültek, a líbiaiak nagy része ugyanakkor érdekes módon marad, ahol van. Líbia azért is számít kulcsfontosságúnak, mert korábban másfél millió vendégmunkást foglalkoztatott, és noha a szerencsésebbek hazatérhettek például Tunéziába, de sok afrikai vendégmunkás nem, közülük pedig sokan az Európai Unió felé menekülnek.

Mindemellett az afrikai migránsok nagy többsége még mindig nem hagyja el a kontinenst, a világ húsz legnagyobb befogadóállamból tizenegy afrikai, sokan csak a környező országokig jutnak. Ráadásul a földrészen található menekülttáborok nagy részét az ENSZ tartja fenn, és mivel például az élelmet az adott országban – például Kenyában vagy Etiópiában – veszik meg, jelentős bevételt produkálnak ezeknek az államoknak, így ez számukra messze nem rossz üzlet.

Marsai arról is szót ejtett, hogy a Szaharában legalább kétszer annyian halnak meg évente, mint a Földközi-tengeren, csak éppen erről jóval kevesebbet beszélünk

„Afganisztánban a helyzet egyre rosszabb még akkor is, ha az ország iránti érdeklődés az elmúlt években alábbhagyott, kevesebbet foglalkozik vele a média” – mondta Ablaka Gergely, az Eötvös Lóránd Tudományegyetem oktatója. Emlékeztetett rá, hogy a mostani migránsválság második legnagyobb csoportját – a szírek után – éppen az afgánok adják. Az afgán államot mesterségesen hozták létre, a déli határvonalat például európaiak húzták meg, keresztbe vágva ezzel a pastu népességet Afganisztán és Pakisztán között. Afganisztánra amúgy is jellemző, hogy sok különféle etnikum lakja: hazarák, dárik, pastuk.

A szakértő szerint az ország meghódíthatatlan és kormányozhatatlan, az állam pedig ma működésképtelen: tombol a korrupció, és hiányoznak az alapvető szolgáltatások. A lakosság 36 százaléka él mélyszegénységben, 37 százaléka pedig éppen csak a léminimum felett, ráadásul nagyon gyakori az alultápláltság a gyerekek körében.

Hivatalosan az ország lakosságának 12 százaléka távozott, valójában több, s harminckét éven át innen menekültek el a legtöbben. Ma Iránban körülbelül 2,5 millió, Pakisztánban pedig 3 millió afgán él. Ezekben az országokban ugyanakkor nem fogadják őket szívesen, negatív sztereotípiák élnek velük szemben, a visszatéréstől viszont félnek az afgánok, így sokan indulnak el Európa felé.

A tálibok támadásai rengeteg civil áldozattal járnak, és a létbizonytalanságra még az is rátesz egy lapáttal, hogy nem tudni, mikor vonulnak ki az országból a kormányt támogató nyugati szövetséges erők.

„Szíriát mintegy 4-5 millió lakosa hagyta el, de van az ország területén belül még nagyjából 7-8 millió menekült” – ismertette N. Rózsa Erzsébet, az NKE docense. Az országból távozók nagy része általában a szomszédos államokban marad, van, hogy néhány év múlva vállalkozást is indítanak. A szakértő által ismertetett adatok alapján tavaly Törökországban a vállalkozások egyharmada szíriai eredetű volt, ez pedig felfogható annak a jeleként is, hogy az érintettek hosszabb távon is maradnának.

N. Rózsa Erzsébet elmondta: Irakban a Kurd Regionális Kormányzat területe a legnagyobb menekültbefogadó, kvázi állam az államban. Ez Irak legbékésebb, legbiztonságosabb és legjobban fejlődő része volt, és már az Iszlám Állam megjelenése előtt vándoroltak volna be arabok, azonban a kurdok ezt mindenféle eszközzel próbálták akadályozni. Most már irakiak és szíriaiak is érkeznek, rengetegen menekülnek az Iszlám Állam elől, a kurdok ezt már nem tudják megakadályozni. „Ha ez így halad, vegyes etnikai jelenlét lesz, veszélybe kerül a kurd többség a területen” – véli a szakértő.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.