A nemzeti napot dr. Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter nyitotta meg a világkiállítás főépülete előtt tartott expóünnepségen. „A magyar forradalmárok egyedül vívták szabadságharcukat, de nemcsak Magyarországért ontották vérüket – egész Európa szabadsága volt a tét. [ ] Napjainkban 1956 legfontosabb üzenete számunkra a cselekvés. Az a cselekvés, amellyel a közösség megvédi értékeit, vallását és hazáját” – hangsúlyozta a miniszter, majd hozzátette: a forradalom tiszta szabadságélményéből ma is erőt meríthet minden európai polgár. Az olasz honvédelmi államtitkár, Domenico Rossi kiemelte beszédében az olasz–magyar gazdasági kapcsolatok fontosságát és erősödését, külön kiemelve a magyar agrárszektor jelentőségét a fenntartható élelmiszer-gazdálkodásban és az élelmiszer-pazarlás globális csökkentésében. Az ünnepségen számos ország kormánybiztosa és pavilonigazgatója mellett részt vett az expó kormánybiztosa, Bruno Pasquino is.
Az olasz, magyar és nemzetközi meghívott vendégek részvételével zajló eseményt egy látványos felvonulás zárta, melynek keretében gólyalábasok, zenészek, kézművesek és a csatlakozó látogatók sétáltak végig a világkiállítás főutcáján a magyar pavilonig, ahol kezdetét vette az ünnepi programsorozat.
Az augusztusban tartott tehetség napja nagy sikerű műsora után újra a pavilonban léptek fel a Virtuózok ifjú tehetségei. Boros Misi és Szüts Apor zongoraművészek, Mohai Zsófia oboaművész és Lugosi Dániel klarinétművész játéka ezúttal is telt házas koncertteremmé varázsolta a pavilont. A programot Balogh Ádám nemzetközileg is elismert zongoraművész előadása követte, majd Táborosi István bárzongorista az ötvenes évek hangulatából adott ízelítőt. Az esti műsort Szőcs Géza kormánybiztos ünnepi beszéde és a Muzsikás együttes különleges koncertje zárta.
A látogatók emellett számos egész napos program keretében ismerkedhettek meg Magyarország történelmével, értékeivel és kiemelkedő tehetségeivel. Kézműves foglalkozások és interaktív játékok adtak ízelítőt hagyományainkból, az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc eseményeit pedig az Országos Széchényi Könyvtár interaktív tárlatán keresztül ismerhették meg az érdeklődők. Szerepet kapott többek között a magyar operett, Robert Capa munkássága és a magyar származású Houdini is, továbbá bemutatkoztak a hungarikumok, a magyar méz és biogazdálkodás, illetve a világhírű Zwack Unicum.
A május 1. és október 31. között megrendezett Milánói Expo utolsó hete alatt is számos programmal várja a látogatókat. A Magyar Pavilonban a kiállításokon és szakmai bemutatókon kívül többek között a Budapesti Operettszínház szólistái adnak ízelítőt hazánk kultúrájából, de bemutatkozik a magyar cigányzene és a jazz is. A magyar megjelenés utolsó programja David Merlini nagyszabású showműsora és a Budapest Bár koncertje lesz a Milánói Világkiállításon.