Soltész: Megszűnőben vannak a nyugati bírálatok

Úgy véli, a nyugat-európai országok kezdik elfogadni Orbán Viktor javaslatait.

MTI
2015. 10. 19. 15:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A konzervatív folyóirat hétfői kiadásában Soltész Miklós a magyarországi migrációs helyzettel kapcsolatban fejtette ki véleményét, Grzegorz Górny, a lap munkatársa kérdéseire válaszolva. Kifejtette: szűnőben vannak azok a nyugati bírálatok, amelyek a bajba jutottak iránti érzéketlenségként értelmezték azt, hogy Magyarország következetesen tartja magát az Európai Unióban érvényes bevándorlási eljárásokhoz. Az államtitkár részletesen leírta a Magyarország déli határain fennálló helyzetet, ismertetve a válság kezelésében figyelembe vett – egyebek közt humanitárius – szempontokat, és kijelentette: Ausztria és Németország „sokkos állapotba” kerül, szembesülve a bevándorlók tízezreivel, köztük a „sorköteles korú, többségben lévő fiatalemberekkel”.

Soltész katasztrofális lépésnek minősítette, hogy Ausztria és Németország az alapos személyazonosítást mellőzve migránsok tízezreit engedte be.

Az államtitkár szerint Orbán Viktor a nyugat-európai politikusokkal – köztük az osztrák kancellárral – találkozva tárgyszerűen dolgozik a közös probléma megoldásán.

Németországban a belső elhárításért felelős alkotmányvédelmi hivatal (BfV) veszélyesnek tartja és ezért fokozott figyelemmel követi az Európai Hazafiak a Nyugat Iszlamizálódása Ellen (Pegida) nevű mozgalmat – mondta a belügyminisztérium szóvivője. A kormány több tagja óva intette a polgárokat, hogy csatlakozzanak az egy éve indult mozgalomhoz, amely este ismét tüntetést tart Drezdában.

Thomas de Maiziere belügyminiszter hangsúlyozta: mindenkinek távol kell tartania magát azoktól, akik „megfertőzik országunkat a gyűlölet mérgével”.

Európa bevándorlásügyben tapasztalt erős megosztottságáról szólva Soltész Miklós hangsúlyozta: „a kialakult káosz közepette nem vesszük észre, hogy a problémát csak közösen tudjuk megoldani”, mégpedig a migráció kiváltó okait kezelve. Ebben, mint mondta, az Európai Unió mellett az Egyesült Államoknak és a gazdag arab országoknak is részt kellene vállalniuk.

Arra a felvetésre, hogy Lengyelország az Európai Bizottság által javasolt menekültelosztási kvóták elfogadásával szeptemberben megtörte a visegrádi csoport szolidaritását, Soltész Miklós úgy válaszolt: a magyarok „nagyon világosan megkülönböztetik a lengyel kormány és a lengyel társadalom hozzáállását”, az ezeréves magyar–lengyel barátság során „ennél nagyobb félreértéseket is sikerült áthidalni”. Remélhetőleg így lesz ezentúl is – fogalmazott Soltész Miklós.

Csehország ötven rendőrt küld Magyarországra, akik a külső schengeni határ őrzésében segítenek majd – döntött a cseh kormány az észak-csehországi Ústí nad Labemben megtartott kihelyezett ülésén.

A cseh rendőrök várhatóan október végén indulnak Magyarországra, és missziójuk december közepéig fog tartani. Egy korábbi kormánydöntés alapján október közepétől 21 cseh katona segít a magyaroknak a migrációs válság kezelésében.

A rendőrség szóvivője szerint a cseh rendőrök a magyar–szerb határon teljesítenek majd szolgálatot. „A rendőrök feladata az lesz, hogy közösen járőrözzenek a határon a magyar katonákkal és a rendőrökkel” – jelentette ki Jana Macalíková. A magyarországi kiküldetés további részleteit a cseh belügyminisztérium később hozza nyilvánosságra – jegyezte meg.

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma és az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szakértői közösen értékelték a migrációval összefüggő egészségügyi kihívásokat – közölte a tárca egészségügyi államtitkársága.

A közleményben jelezték: a WHO képviselői találkoztak az érintett magyarországi döntéshozókkal, szakértőkkel, civil és nemzetközi partnerszervezetek képviselőivel és előadások, illetve rövid interjúk keretében megismerkedtek a magyar helyzettel, valamint felkeresték a bicskei és kiskunhalasi befogadóállomásokat, a fóti gyermekotthont és a Baptista Szeretetszolgálat családi átmeneti otthonát, s látogatást tettek a röszkei tranzitzónában és Szegeden is.

Mint írták, a sok menekült és migráns érkezése komoly kihívások elé állítja Magyarország és a többi fogadó ország egészségügyi rendszerét is.

Félnapos várakozás után beengedték a hatóságok Szlovéniába hétfő délután azt a több száz migránst, aki előzőleg a horvát és a szlovén határátkelő között rekedt a horvátországi Drávamagyaródnál, a senki földjén. A migránsok azért kényszerültek a hosszas várakozásra, mert a szlovén hatóságok egyszer csak leállították a menekültek átvételét Horvátországtól arra hivatkozva, hogy Ausztria korlátozta a menedékkérők befogadását. A határt őrző szlovén rendfenntartók egy kordont is felállítottak az átkelő szlovéniai oldalának bejáratánál.

Ilyen körülmények között a Horvátországból érkező migránsok előtt, akiket vonattal szállítottak a határtelepülésre, egyszer csak lezárult a Szlovéniába vezető út, a visszautat pedig a horvát hatóságok szintén kordonokkal zárták el, és rendőrsorfalat állíttattak a kerítés horvátországi oldalára. Így a menekültek a két ellenőrző pont között rekedtek.

Az átkelést tumultuózus jelenetek kísérték, ugyanis a migránsok a szlovéniai oldalon megjelenő buszokat megpillantva megrohanták a kordont. A szlovén rendőrök sokáig azért nem tudták megkezdeni az átengedésüket, mert a tömeg nekifeszült a kerítésnek.

Eközben többen rosszul lettek, főleg gyermekek. Őket a tömeg az emberek feje felett adta előre, majd a rendőrök a kerítés felett emelték át őket Szlovéniába.

A szlovén belügyi tárca államtitkára szerint Horvátország figyelmen kívül hagyja Szlovénia kéréseit, és nem hajlandó ellenőrizni a migránsáradatot. Mint mondta, hétfőn 5000 migráns lépte át a horvát–szlovén határt, további 1200 van úton, ami több mint 6000 főt jelent.

Az államtitkár felvetette annak lehetőségét is, hogy a határok védeleméhez más schengeni országok segítségét is igénybe vennék, valamint kijelentette: nem fognak kerítést építeni Horvátországgal közös határukon – amely 670 kilométer hosszú, és nem védi természetes akadály –, mert nincs is jelentősége, ha nem áll mögötte rendőri vagy katonai erő. Ugyanakkor néhány ponton megerősítik a határvédelmet.

Miro Cerar szlovén miniszterelnök később újságíróknak azt mondta: feszült a helyzet a szlovén–horvát határon. Nem zárta ki annak a lehetőségét sem, hogy kirendelik a hadsereget a határra.

„Csak annyi migránst tudunk fogadni, amennyit rövid időn belül tovább tudunk küldeni, mert különben nem tudjuk őket ellátni” – hangsúlyozta.

Az osztrák belügyi tárca arról tájékoztatta az Európai Bizottságot, hogy legalább november 4-éig meghosszabbítja a szeptember 16-a óta érvényben lévő határellenőrzést. A minisztérium hangsúlyozta: az ellenőrzés intenzitását továbbra is a biztonság garantálása érdekében határoznák meg. Az intézkedésre az indoklás szerint azért van szükség, hogy a harmadik államból érkezők nagy száma ellenére garantálni tudják a közbiztonságot, valamint hogy megakadályozzák a hatóságok, a mentésben részt vevő erők és az állami infrastruktúra túlterheltségét.

Johanna Mikl-Leitner osztrák belügyminiszter később közölte: Ausztria nem szabta meg az általa befogadható menekültek számát, hiszen nem tudja pontosan, hogy mekkora a migránsáradat. Az osztrák belügyminiszter hétfőn arra nem tért ki, hogy abból a hatezer migránsból, akik hétfőn Szlovénia felől Ausztria irányába tartanak, hányat fog befogadni az ország. A helyzet folyamatosan változik, Szlovénia és Ausztria illetékesei állandó kapcsolatban vannak egymással, hogy az intézkedéseket azonnal meghozhassák – közölte Mikl-Leitner.

Horvátország váratlanul megnyitotta a határát és beengedte területére azt a több ezer menekültet, akik közel két napja várakoztak a horvát–szerb Berkasovo–Bábafalva (Bapska) határátkelőnél – jelentette az AFP este a helyszínről.

„A horvát rendőrség megnyitotta a kaput, és a határátkelő előtt várakozó menekültek mindegyike belépett Horvátországba” – közölte Jan Pinos, egy cseh önkéntes a francia hírügynökséggel.

A történtekről az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának (UNHCR) szerbiai szóvivője is beszámolt. A határok minden előzetes bejelentés nélkül egyszer csak megnyíltak, és amikor ez megtörtént, mindenki rohanni kezdett – tájékoztatott Melita Sunjic. Sajtójelentések szerint mintegy 2-3 ezer migráns várakozott a Berkasovo–Bábafalva ( Bapska) határátkelőnél hétfő délután.

Szerbia nem lesz az összes Közel-Keletről érkező migráns befogadótábora – jelentette ki Aleksandar Vulin szerb szociális ügyi miniszter hétfőn Belgrádban, hozzátéve: a kormány megérti, hogy a szomszédos országoknak logisztikai problémái vannak, de elvárja, hogy minél hamarabb megoldják őket.

A tárcavezető aggodalmának adott hangot, amiért a migránsok csak nagyon lassan tudnak áthaladni a szerb–horvát határon. Kiemelte, hogy a szerb hatóságok és a segélyszervezetek élelmiszert és ruhát osztanak a migránsoknak, és az orvosi ellátás is biztosítva van. „Ennél többet azonban nem lehet tenni, a problémát az jelenti, hogy kérdésessé vált, hogy ezek az emberek át tudnak-e jutni a határon, és elmehetnek-e oda, ahova indultak” – fogalmazott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.