„Újra látjuk a felhőket!” – írta Facebook-oldalára Ng Eng Hen szingapúri védelmi miniszter azután, hogy egy kiadós eső félig-meddig kitakarította az ország légterét a fullasztó hamutól. Délkelet-Ázsia hetekig fuldoklott azon tüzek égéstermékétől, melyek a régióbeli Indonézia erdőit sújtják.
A levegő szennyezettsége mintegy 500 ezer embernek okozott légzési nehézségeket vagy ehhez kapcsolódó betegségeket régiószerte, a füst akadályozta a légi közlekedést, és komoly elégedetlenséget okozott a lakosság körében. Az eső megérkezésével ugyanakkor a helyiek abban reménykednek, hogy lassan véget érhet a két hónapos rémálom.
A hónap elején Indonézia nemzetközi segítségről állapodott meg a katasztrófa következményeinek enyhítése érdekében, több tucat repülőgépet és több ezer embert vetettek be a tűz eloltására. Pár napja Indonézia elnöke is félbeszakította látogatását az Egyesült Államokban, hogy segítsen az országát sújtó krízis kezelésében.
A hatalmas erdőtüzekért – melyek minden évben újra kitörnek – indonéz cégeket és farmereket okolnak, akik állítólag maguk kezdik el felgyújtani az erdőket annak érdekében, hogy új, megművelhető területeket nyerjenek. Az irtásokkal a pálmaolaj-termesztést segítenék elő, ami számos élelmiszer-ipari és kozmetikai termék összetevője. Csakhogy – szakértők szerint – a mostani tüzek a legsúlyosabbak az utóbbi tíz évben. Ebben közrejátszott, hogy sokan attól tartottak, hogy az idén a szokottnál is nagyobb szárazságot hozó El Nino nevű időjárási jelenség tovább súlyosbítja majd a már így is tragikus mértékű környezeti csapást.
Azon túl, hogy meghaladták Németország éves szén-dioxid-kibocsátását, napi szintre lebontva több káros anyagot bocsátanak ki, mint az Egyesült Államok gazdasága. A tűz nem csak az embereket fenyegeti: állatvédők arra figyelmeztetnek, hogy a csapás komoly veszélyt jelent a helyi állatvilágra, például a szumátrai orángután-kolóniákra.
„Ez egy emberiség elleni bűntett!” – fogalmazott Sutopo Purwo Nugroho, Indonézia nemzeti katasztrófákkal foglalkozó ügynökségének szóvivője. A füst és hamu ugyanis nem csak az emberek normális légzését akadályozza, hanem a széndioxid kibocsátásával jó nagy lökést ad a globális felmelegedésnek.
A Greenpeace szerint az égő erdők „szén-dioxid-bombává” alakították Indonéziát.
Az eset kapcsán Délkelet-ázsiai Nemzetek Szövetségének (ASEAN) környezetvédelmi miniszterei szerdán és csütörtökön is tárgyaltak Vietnam fővárosában, Hanoiban. A szakpolitikusok aggodalmukat fejezték ki az országaikat sújtó „példátlanul súlyos és földrajzilag kiterjedt” füst és hamu kapcsán.
Az Indonéziával szomszédos Szingapúr környezetvédelmi minisztere, Masagos Zulkifli szerint Jakartának többet kellene tennie az ültetvényekkel foglalkozó renitens cégek megbüntetése érdekében. Közleményében sürgette, hogy az ország adjon ki több információt az érintett vállalatokról, és hogy milyen intézkedéseket tesznek ellenük. „Meg kell gátolnunk ezeket a cégeket abban, hogy tüzeket gyújtsanak, kárt tegyenek az érintett területekben, és károsítsák a régióban élő embereket” – közölte.
Múlt hónapban Szingapúr jogi lépéseket is tett, ami jókora büntetéseket ígér indonéz cégeknek – írja a The Guardian.