Szlovén rendőr: Valakinek meg kell halnia, hogy változás történjen

Katasztrofális állapotok uralkodnak a befogadóállomásokon a helyi sajtó pénteki beszámolói szerint.

MTI
2015. 10. 30. 13:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szlovén hírügynökség (STA) jelentése szerint reggel hat órakor csaknem tízezer migráns tartózkodott az ország területén, különböző befogadóállomásokon, közülük hatezer csütörtökön, négyezer péntekre virradóra lépte át a horvát–szlovén határt. Az osztrák határnál lévő sentilji tranzitközpontban 4400 ember torlódott fel, mert az osztrák hatóságok senkit nem engedtek át az éjszaka.

Mindkét vezető szlovén napilap, a Delo és a Dnevnik is arról írt, hogy katasztrofális állapotok uralkodnak a befogadóállomásokon, amelyekben nincs toalett, az emberek nem tudnak tisztálkodni, és a táborokban terjengő bűz miatt inkább a szabadban töltik az éjszakát. A híradások többször is beszámoltak arról, hogy az emberek élelemért és vízért könyörögtek, valamint angolul azt skandálták, hogy Freedom, freedom! (Szabadság).

A Delo újságírója a dobovai befogadóállomás megtekintése után arról írt, hogy sok szempontból egyetért azzal a szlovén önkéntessel, aki korábban a sajtónak nyilatkozva azt mondta, a hely „koncentrációs táborhoz” hasonlít.

Egy rendőr a Dnevnik napilapnak név nélkül úgy nyilatkozott, hogy egyre gyakoribbak az összetűzések és a lökdösődések, csak azon csodálkozik, hogy eddig még senki nem sérült meg komolyabban. „Úgy látszik, valakinek meg kell halnia ahhoz, hogy változás történjen” – mondta.

Mindkét lap egyetértett abban is, hogy felesleges a migránsok regisztrációja és feltartóztatása, hiszen úgyis hamis adatokkal szolgálnak, 80 százalékuk például ugyanazt a születési dátumot adta meg: 1995. és 1996. január 1-jét.

Pénteken ülésezik a szlovén parlamentben a nemzetvédelmi bizottság, valamint a hírszerző és biztonsági szolgálatokat felügyelő bizottság, hogy megvitassa, milyen biztonsági intézkedéseket vezethet be, ha nem lép hatályba az a törvény, amelynek értelmében a hadsereg segítséget nyújthat a rendőrségnek a határ őrzésében.

A parlamentben a múlt héten elfogadott törvényjavaslat ugyanis addig nem léphetett hatályba, amíg le nem járt a népszavazás kezdeményezésére törvényben szavatolt egyhetes határidő. Ez csütörtökön ért véget, ugyanakkor a Radio Student egyetemista szervezet benyújtotta a parlamentnek azt a 3000 aláírást (2500 szükséges) tartalmazó civil kezdeményezést, amely alapján a házelnök elrendeli a népszavazáshoz szükséges 40 ezer aláírás gyűjtését. Erre 35 nap áll a civil szervezet rendelkezésére.

A Radio Student álláspontja szerint szembe kell szállni Szlovénia militarizálásával. Milan Brglez házelnök sajnálkozását fejezte ki, és úgy vélte, hogy kezdeményezésével a szervezet akadályozza a törvény hatályba lépését, noha az levenné a terhek egy részét a rendőrség válláról.

A legfrissebb ljubljanai adatok szerint Szlovéniában két hét alatt 104 912 illegális bevándorlót vettek nyilvántartásba.

A horvát belügyminisztérium legfrissebb zágrábi adatai szerint szeptember közepe, a magyar–szerb zöldhatár lezárása óta 282 981 illegális bevándorló lépte át a szerb–horvát határt. Csütörtökön 6600, péntek 9 óráig pedig újabb 2383 fő ékezett az országba, akik továbbra is főleg Bapska körzetében léptek be Szerbiából Horvátországba.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.