Több tízezer ember tartózkodik még mindig ideiglenes szálláson a vasárnap óta pusztító viharos forgószél miatt. A tájfun az ország legnagyobb szigete, Luzon keleti felére csapott le óránkénti 210 kilométeres sebességgel. A felhőszakadások miatt a folyók kiléptek medrükből a fővárostól, Manilától északra fekvő kiterjedt síkságon, ahol az ár tönkretette a termést, és jelentős károkat okozott az állatállományban.
Mahar Lagmay, a helyi katasztrófavédelem igazgatója elmondta, hogy a trópusi viharrá gyengült Koppu szerdán elhagyta Luzon szigetét. Az AFP francia hírügynökség a nemzeti és helyi hatóságoktól kapott adatok alapján készített összesítése szerint 17-en haltak meg a Luzonhoz tartozó mezőgazdasági területeken. Több mint 300 települést öntött el az ár.
Tizenhat ember a hegyvidéki területen vesztette életét, főképpen a földcsuszamlások miatt – közölte a polgári védelem egy szóvivője. Tizennégy embert eltűntként tartanak nyilván a hatóságok.
Keddig 22 halálos áldozata volt a természeti katasztrófának, számuk ezt követően ugrott meg jelentősen, leginkább azért, mert szerdára érkeztek meg a friss adatok az áradást leginkább megszenvedett területekről, és nem azért, mert szerdán újabb halálos áldozatokat szedett a vihar.
A Fülöp-szigetek térségén évente átlagosan húsz tájfun söpör végig. Két évvel ezelőtt minden idők legpusztítóbb vihara csapott le a szigetországra, a 2013 novemberi Haiyan tájfunnak 7300 halálos vagy eltűnt áldozata volt, és több mint 4 millió azoknak a száma, akik fedél nélkül maradtak, vagy megrongálódott a házuk.